KAYDA GEÇSİN

Aç Kapa , kasma tekrar kapan istersen yine açarsın  ama ‘Tesettürlü  hanımefendi  nası l olur tarifi yapanlar ekranlarda  bilmem ne buyururlar.

Bu , ‘Başını açtı kapadı  ‘ meselesi  artık çok bıkkınlık vermiş bir kurt masalıdır .

‘Sekülerleşme mi Din yorgunluğu mu ‘ diye soruyor Akile Nihal Bengisu , dinden yorulan dinden çıkar , başını açmak bu anlama geliyorsa biraz ağır olmuş !

 

İkbal açtığında dinden mi çıkmış oldu   ,tekrar  kapandığında dine mi döndü Tuğçe kapandı ,  Burcu kapandı Büşra galiba kapanmak için filmin galasını bekledi , Serra, Necla zaten önce  kapandı  , Gamze’de iyiliksever olmadan önce kapanmasın mı , benim hatırlayabildiğim ilk kapanan ünlü Leyla Sayar’dı .

Derken Belkıs yeni kanal yeni program ve başını kapadı !

Daha önce İmamın karısı Sevtap’ın sanat çalışmalarını anmasak ayıp olur,

Seda ve Bülent Ersoy temsili olarak tesettür pozları vardı ama mahsuscuktan ,

Birde hacca giderken havalanı kapalı , dönüş açık oluyor , onlarda çok tatlışko .

Niye kapanırlar bilemem  , benim tanıdıklarımın anlattıklarına göre çoğunluk aile baskısı , mahalle baskısı kendini siyaseten kabul ettirme  bilhassa gençlikte  üniversite grupları malum .

 

Sonradan kapananlar ise ayrı bir dini samimiyet ifadesi , hacca tur götürenler arasından ve iş ilişkileri bakımından kapananlarda var .

 

Peki sonra  neden tekrar  açılıyor kadınlar , Allah Bilir .  İkna odalarında ikna edildikleri   için değil  herhalde ,

Mesela yılların Zaman  köşe yazarı Leyla İpekçi yandan bereli oldu tesettür beresi mi bilemem , ‘Ah berelim hey vah berelim 
Senle şöyle bir gezelim ‘ misali eşiyle bizi temsil etmek için gezmekten  bitap düştüler. 

 

Peki niye  fırsatı bulunca kadınlar  açılıyorlar  , niyesi var mı canları  istiyor illa kadınların hesap vermesi mi gerekiyor , yer gök sakallı doldu niye bıraktın niye kestin diye bu kadar tartışılıyor mu ?

 

Kimine kapanmak çok yakışıyor kimi hakikaten gudubet oluyor , yakışmama da neden olabilir açılmaya .

Eski belediye başkanımız Ali Müfit Gürtuna’nın eşi Reyhan hanım’da eşinin başkanlığı süresince   kapalıydı .  Daha sonra eşinin eski  siyasi aktivitesi kalmayınca açılmıştı , Ayşe Arman röportaj yapmış Reyhan hanım içiçe geçen matruşka gibi hikayeler anlatmıştı okuyunuz ,  ama niye kapandı niye açıldı  izah edemeyince bizde siyasete yorumlamıştık !

Hikaye anlatmaya bayılıyor  yurdumun insanı haberlerde yanıyoruz yangını bırakıp yastığının altındaki parayı filan anlatıyorlarlar ,yangın başlıbaşına haberin hikayesi olamıyor ,  hikaye manyağı oldu Türkiye ! Hikaye olmaktan korkuyorum .

Ama artık bu başörtüsü hikayesi  sıktı .

Başı örtüsüzler ise ayrı sıkıntı , bir kadın haberlerde ‘salladı’ ise anlayın ya bikini giymiştir, ya üstsüz denize girmiş, başka türlü sallama kabiletleri yok mu bu kadıncağızların .

 Niye mi ,  bu kapanan  ve açık ya da kapalı olup sonradan açılanlar veya kapananlar  arasında şırıngayı icat eden bir kadın  var mı,

ya da atılabilen kağıt kahve filtresini  ,

Veya  kelle koltukta bin yasakla maddi sıkıntı  ile ömür geçirip ortadoğuda siyasi mizah yazmayı göze almış olan kadın  var mı  aralarında ?

Ne yaptınız ona  varsa ?

Modern diş dolgularını icat eden bizlerin  arasından  bir kadın mı ,

ev güvenliği sistemleri, idrardan şeker testi gibi buluşlar hep kadınlardan , aralarında  bizden   biri var mı ?

Başı açık , kapalı fark etmez. Özlem Türeci demeyin elbette aslını inkar etmiyor ama ansiklopediler  ‘ Özlem Türeci is a German physician, scientist and entrepreneur. ‘  Yazıyor . 1967 Almanya Lastrup doğumlu.

Şimdi dükkan açılışı gibi açılan ‘öncü’ kadın bula bula adı Kabataş yalancısına çıkanı  buldular. Hiç iyi bir fikir değil , Kabataş Nifağı gibi kötü bir fikir . Hele kadın beyanı esas numarası bir Kabataş’da  geçerli oldu  !

Bu yeni  açılış  ilgimizi çekmedi , ancak  İsmet Berkan ameliyatla kadın olup kapanırsa belki ilgimizi çeker, yoksa inanın Defne Samyeli ve kızı kapansa ancak 2 gün dikkat çeker, tıpkı Defne Cem aşkı gibi .

Zaten bu sıcakta Sibel Can’ın geleneksel balkonda çıplak çamaşır asan ev hanımı   açılımı bile dikkat çekmez.

Sıkıldık artık , yeter  yahu , bunlara yer bile vermeyin ne bok yerlerse yesinler , biz ülkemizin esenliğine, güvenliğine aydınlık günler için seferberliğe ve aslan gibi  kadınlarımıza  bakalım , ister başı açık ister kapalı .  Saygıyla Kayda Geçtim Efendim