KAYDA GEÇSİN

Hac’da şeytan taşlamak için sterilize edilmiş taşlar hazırlanmış , Zemzem suyunun  ise yine sterilize şişelerde dağıtılmasına  karar verilmiş , hepsi Covid 19 Tedbirleri  kapsamında .

Zaten  bu yıl   hac  1 milyon kişi ile sınırlandırıldı , Gülben filan iyi ki gittiler pandemi öncesi  .

Fransada şarap el yıkama gibi sterilazasyonlar için kullanılacakmış . Aman ha Fransa’da yaşayan ahali abdest alırken dikkat .

Dünya dertlerine öyle böyle çareler buluyor , bir değişim ve adaptasyon sürecinde .

Bizimkiler  de  ‘Kılıç hakkı’  diyor , kalabalıklar  sanki seferden zaferle dönmüşler kendi şehirlerini   zaptetmişler gibi   bir psikolojiyle sokaklarda namaz kılıyor .

 

Avrupanın pek çok kentinde sosyalleşme 5 kişilik gruplarla  sınırlandırılır  Çin’de bu 2 kişiye inerken  bizdeki durum bu .   Bizimkiler  kalabalık toplayıp sonra sakın kalabalıklara girmeyin diyorlarlar .  300 bin kişi kalabalık olmadan nasıl toplanır , yapmayın din kardeşiyiz.

Cem Küçük bu arada AKP’nin Tonbişinin ‘terbiye’sini meth etti, bu da  iktidar medyasının  en akıllısı ,  bira şişelerini  gaz çıkarıp deviren  adamın  herşeyi olabilir ama terbiyesi  zor ! ‘O rol icabı’ hiç  cevap olmaz sanat fikirlerin tasviridir ,  uzun iş kısa keselim.

 

Çukur dizisinin ;    kendinden etkilendiğini söyleyen   oyuncusu İstanbul Festivalinde en iyi yönetmen seçilmiş  , İstanbul her bakımdan  tam bir festival oldu . Bravo İstanbul festivali bu yıl  sırf bu ödül için festival yapmaya değermiş .

 

ABD Covid 19 aşısı için 2 milyar dolarlık sipariş vermiş ,

 

Bilhassa ABD’de çok popüler olan giyim markası   Diane von Furstenberg pandemi  nedeniyle  battığını açıklıyor  bizde batan marka yok çünkü marka yok !

 

İngiltere’de   pandeminin ortasında  Prens Charles’ın eşi  Camilla Piyade Alayı Komutanlığı görevini 70 yıldır sürdürmekte  olan 99 yaşındaki  kayınpederi Prens Philip’den devralmasın mı , pek çokları için ‘demokrasinin beşiği İngiltere’ de Camille’in kayınpederi tarafından komutan atanmasını militarist bulmuyor kimse  .

Bir İngiliz Canan’ları yok ki uyarsın .

Canan Hanımın geçmiş çalışmalarına  saygısızlık etmek istemem ,

bu zor insan canı yakanlarla ilgili  araştırmaların  insanı yaralamaması imkansız , bu konuda ondan daha iyisini de bilecek değilim .

 

Dünyada olup bitenler bir yana , Bizde bir kısım ,  ‘Aya Sofya  kılıç hakkı’  derken Canan Kaftancıoğlu’nun  ‘Atatürk’ün Askerleriyiz ‘ sözlerini militarist bulması biraz çizginin ötesinde fantastik olmuş.

 

 ‘Mustafa Kemal’in Askeriyim’ diye  bağıranların içinde peşinde  gittikleri tarafından  kandırılmış, ağzından çıkan lafın ağırlığına müdrik olmayan, numaracı , karşı devrimci yok mu , vardır.

 

Ama sanki böyle bağırınca Yeniçeri İsyanı başlayacak  insanların canını yakacaklar, bokunu yedirecekler gibi orantısız bir güç gösterisi bahis konusu değil.

Söyleyenler  sivil yahu .

Zaten sonunda Yeniçerilerin  kemikleri romatizmaya iyi gelir diye satılmadı mı ,  halkta almış ha…nasıl bir kin ise.

 

Yoksa   Canan Hanım  Kadıköy’e de  bu yüzden mi  takıldı ,

Biz Kadıköylüler daima üstümüze varıldığında  ‘Atatürk’ün Askerleriyiz’ deriz ya , ‘Atatürk’ün sivilleriyiz ‘ diyecek halimiz yok , Kadıköy Milli Mücadele direnişinin ayrıca  çok önemli bir noktasıdır

Saniyen  silahsız  , topsuz ,  tüfeksiz  Mustafa Kemal’in Askerleriyiz  diye bağırabilmek meydan okumanın daniskasıdır , neyine guveniyorsun derler adama , yüreğimize.

Canan Hanım bunu siz anlamazsanız  Özlem Zengin mi anlayacak  ,  bu sözler  bu yüzden ‘kıymetli’ dir , asker ve ihtilal yalakası olduğumuz  veya demokrasiye  inanmadığımız için değil feryadımız.

 

Siyasetçilerin halkın kalpten sözlerine ayar vermek  arzusunu ise Canan Hanım gibi bir demokrata yakıştırmam   , üstenci tavrı  ise  çok kalp kırıcı .

Ne var ki Canan Hanım bizlere ayar verecek bir zafer kazanmadı ki , kılıç hakkıdır diyelim .

Kaypak zeminlerde geçici mutabakatlar siyasetin doğasıdır ve bu işte başarılı olduğu  belli  ama henüz  mutlak zaferler değil kazandıkları ,

Kemal Kılıçdaroğlu gibi yaman bir adam var başında !

 

Devrimci  Mustafa Kemal Atatürk’ün zaferi ise  mutlaktır , bu yüzden biz sıradan insanlar  yüzyıl sonra  ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ diye bağırıyoruz , militarist , asker yalakası olduğumuz için değil .

 

‘Canan Kaftancıoğlu’nun Askerleriyiz ‘  diye veya üstüste siyasi zaferler kazanmış nice  başka  siyasetçilerin  ismiyle de bağırmıyoruz , niye bağıralım manyak mıyız ?

Kastedilen  milli mücadele kahramanı , devrimci Mustafa Kemal Atatürk  , Kenan Evren değil.

‘Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleriyiz’   diye bağıranların arasında  devrim bağları var , malum Atatürk bir askerdi hemde muharip , şakası yok , muzaffer bir asker ,  ama sonra devrimlerini yaparken üniformasını çıkarmıştı .

Mesleği asker, müteahhit , otelci , bayii , inşaatçı , medyacı- yedek parçacı , din programcısı ,  yandan yemiş 68’li sosyolog  çakma akademisyen filan değil, devrimci .

 Mustafa Kemal’in askerleriyiz  sloganı Kazım Karabekir ile başlar , kalpten kalbe geçer, ilk 8 kişiyi  Kerem Çalışkan 05.07.2019 tarihli yazısında pek güzel anlatıyor https://odatv4.com/mustafa- kemalin-askerleriyiz-diyen- ilk-8-kisi-kim-05071905.html

Bu slogan öyle  kreatif  direktör reklamcı   yaratıcı fikirlerine, ısmarlama şarkılara benzemez , dişi telli ergenlere ‘Herşey Güzel Olacak’ dedirtmeye de   benzemez,  kelleleri  koltuktadır

bağıranların  !

Asker filan olduğumuzdan bağırmıyoruz  , bunu bilmez mi Canan Hanım , elbette bilir peki niye böyle konuşup Mustafa Kemal’in Askerlerinin kalbini kırar bilemem,  

Hele kadınların onlar ki  daha  herkes  uykudayken kalkanlı polislere  bebelerini oturttukları  pusetleri sürmüş  ‘ ……… piçleri   korkutamaz  bizleri ‘ diye bağırmış Kadıköy’lü  kadınlardır .  Kadıköyde CHP oyları yükselirken başka yerde  kaybettiyse suçlu Mustafa Kemal’in Askerleri mi Allah Aşkına .

 

Beşiktaş vapurundan indiğimizde fark edilebiliyorsak, mayomuzu giyip yüzebiliyor, oy veriyor, erkeklerin eşiti olma iddiamızı sürdürüyorsak , hala bağırabildiğimiz için .

Hamile kadınlara sokağa çıkma yasağı önerenleri mecliste savunanlarla uğraşmak varken Canan Hanım neden bizle uğraşır ki.

Biz Mustafa Kemal’in Askerleriyiz ,  topsuz tüfeksiz meydan okuyan halkız.

Erkeğiz, kadınız , çocuğuz  Anadolunun , tarihin pek çok yer, zamanından sökün etmiş  bir karmayız .

Yani   İstanbulluyuz  ve Mustafa Kemal’in askerleriyiz derken devrimcinin kim olduğunu , karşı devrimlerin neler olduğunu bilerek söylüyoruz, dahası  en fazla sitem de  askerlere bu sözlerde ,  üstünlük taslamak , siyasi entrikalar , oy için  söylemiyoruz .

Çok  üzdün ama Canan Hanım , bizlerle  niye uğraşırsın ki şu faili meçhul Kabataş hala ortadayken , her gün kadınlar öldürülürken

son sağ kalan kadınlar ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ dediği zaman militarist olmaları en son akla gelecek şey , nerden çıkartıyorsun Allah Aşkına.

Yoksa sende kendine hayali bir militarist düşman mı yarattın , çömleği kafamıza patlattın ,

Söyleyeceğiz işte sen istesende istemesende , ne söyleyeceğimize parti il başkanları karar vermiyor  henüz ,

Bu lafta çok demokrasi varmış sanki  tek  sorun Canan Hanım’ın takıntılı sözleriymiş   gibi oldu , saçmaladım  varsın olsun  hep siyasetçiler mi saçmalayacak .

Aksi olsa ,   İl Başkanlığının önüne toplanır ne söyleyelim diye Canan hanıma  sorardık .

Bu slogan Kılıç Hakkımızdır .

Bu yazıda Kemal Kılıçdaroğlunu tebrik etmeye yer kalamadı  , ne tuhaf Kemal Bey’e etrafından sıra gelmiyor , olsun o bildiğini yapıyor liderliği tartışılmaz oldu  artık , bu seferde herşeyin faturası ona çıkacak .

Hay Allah ne yapacağız Canan Hanımla Kemal Bey, arkası gelmez mi siyasette dertlerin …

Kayda Geçsin necefugurlu@gmail.com