KAYDA GEÇSİN

Ülke  çok karışık bir ruh durumu yaratılan ‘alternative evren’ ve ‘gerçekler’le paralel yuvarlanıp gidiyor .

Medya alternative evrenine  candaş yandaş hepsi kendine göre paralele katkıda bulunuyor bilinçli bilinçsiz.

Alternatif evrende   ‘Ne Tekdir Ne Kötek ‘ sadece paradan anlar paraya bakar haldeler . Kim bunlar , bir inanışa göre reptilian !

 

Kadın cinslerinde  ise kimileri  boru dansını özgürlük ,  adam sövüşledikten sonra bir sonrakine atlamayı   demokrasi  zannederken , güya  inançlı olanlar  genelevlere muta nikahı önermeyi ahlak –din  zannediyorlar.

Dünyada ise kendi aralarında bir hesaplaşma başladı ki  sormayın . Bu hesaplaşmanın merkez üssü   Holywood ve özneleri  ünlü kadınlarla ,  gelmiş geçmiş en başarılı yapımcı Harvey  Weinstein.

‘Kadınların İstismar’  tarihinde   eşi benzeri görülmemiş   bir  dava , adam aleyhine  tanıklık etmeyen ünlü kadın yok gibi Judith Dench hariç ! O da ne cesur kadınmış .

 Bu dava ile  ilgili iki büyük kadın hareketi başladı   biri ‘Time is Up’ (Yeter Artık anlamında Buraya Kadar )  diğeri ‘Me Too’  (Bende )   her ikisinde de seksüel tacize uğramış kadınların meseleyi açık ettiği isyan hareketleri .

Gariptir ;    Weinstein’ı     sahibi olduğu Miramax ve yine  kendi kumpanyası dahil herşeyini kaybeden dünyanın en süfli çapkını mı desek sapkını mı bilmiyorum , haline getiren yine şöhret yaptığı  kadınlar . İşin bu yanını gözden kaçırmamak lazım.

 

Weinstein’ı suçlayan kadınlar kendisi ile yıllarca çalışmaya devam etmiş şöhretlerini Weistein’a borçlu  kadınlar.

Ve hatta Oscar kürsüsünden kendisine teşekkürler yağdırmışlar.

İşin asıl önemli yanı da bence bu iki yüzlülükle bir hesaplaşmanın başlaması .

Weinstein kendisinden tacizci  , tecavüzcü  olarak şikayette bulunan kadınlara karşı savunmasını bir başka kadına emanet etmiş .

Avukatı yaman bir İtalyan asıllı kadın ,  eski savcı , şimdiden  Weinstein tarafından tecavüze uğradığı iddia edenlerin  ‘kadınlar hareketi’  Avukat Rottuno ‘ya Weinstein’ın hukuk Rottweiler’ı diye ad bile  takmışlar.

 

Rottuno  ise müvekkilinin  beraatini istemekle kalmıyor   mahkemedeki jüriye adil olmaları gerektiğini hatırlatarak  delil olmayan bir davada jüri olduklarını söylüyor , şikayetçi kadınlara mahkemede  kurşun sıkar gibi soru sıkan kadın avukat ;  güç seven , Holywood  partilere davet edilen , edilmek isteyen , yapımcının isteklerine peki demiş , şimdi tecavüzle suçladıkları adamla tecavüzden sonra  defalarca emailleşmiş , çalışmış ‘kurban’ ları gözler önüne seriyor .

 Hiç biri resmi şikayette bulunmamış , doktor  raporu almamış . dahası adamla irtibatları  devam etmiş .

Rottuno  bir zamanların savcısı,  sonra avukatlığa geçmiş tecavüz etmekle suçlanan erkeklerin  40 a yakın davasına bakmış ve sadece 1 tanesini kaybetmiş .

İlla bir kaç komplo teorisi üretecek olursak ;

Weinstein  çok daha büyük firmaların yönetimleriyle ilgili aynı suçlamaları gölgelemek için mi  kurban edildi , o malum firmalar şikayetçi kadınlara paralar verip işin büyümesini önlediler gibi…

Weinstein asla masum ahlaklı davranışları  olan bir adam değil ama ne var ki ondan şikayetçi olan mağdurların aynı zamanda onun  suç ortakları olmaları garip .

İşin özüne gelecek olursak ;

Yoksa bu davada   asıl kurbanlar  Weinstein’a  evet demeyip iş alamayan kadınlar mı  ?

Bu durumda şikayetçi listesindekilerin kimilerinin  iki yüzlü bir oyunun bilerek , isteyerek parçası olduğunu da görmezden gelmek imkansız .

Neden acaba adamın  bu davranışlarını   yıllar önce birleşip protesto etmediler.

Neden acaba  davete dildikleri otel odalarından hadi oran diyip kapıyı vurup çıkmadılar , neden saldırıya uğradıklarında bağırıp çağırmadılar, neden hemen şikayette bulunmayıp şöhret edilmeyi beklediler ?

Tecavüzde ‘Gabin’ olur mu bilemem (  bir sözleşmede tarafların karşılıklı edimleri arasında açık bir orantısızlık bulunmasıdır. karşı tarafın özel durumundan aşırı faydalanma olarak da nitelenebilir)  ama sorgulanan artık  sadece kadınlardan seksüel manada istifade eden işveren değil buna  razı kadınlar !

Adamın bu zaafını manipüle edip iş almaları durumunda kurban acaba kim oluyor, adamın istediğini vermeyen kadınlar mı , yoksa zaafı manipüle edilen adam mı ?

Rottuno mealen :

Weinstein şöhret , para güç kalesi bir sektörün anahtarlarını elinde tutan bir adam , ve içeri girmek isteyen kadınlar onu kullandılar , kullandılar, kullandılar zorla tecavüz söz konusu değil mealinde  sözleriyle iki yüzlü bir hesaplaşmanın kapısını açıyor.

 

Rottuno’nun ; ‘  savcılık  ‘Ünlü Kurban’ lardan oluşan bir mağdurlar  sosyetesi yarattı, ki bu mağdur kadınlar yaptıklarından hiç bir sorumluluk almak mecburiyetinde değil ….’  Sözleri tarihe geçen kadın  gerçekleri arasında yerini aldı .

 Jüriye hitaben  ‘ şimdi doğru karar verme zamanı ,  savcıların sizler için yarattığı ‘Alternatif Evren’de Weinstein şişman, çirkin , cazip olmayan bir canavar .‘  ‘Sizlere sunulan çıplak resimleri neden gösterildi , kendinden utanç duyması için .

Rotunno  savcılığın iddialarına  sinema metaforları kullanarak alayla cevap veriyor ,  dahası  savcıları yazdıkları senaryoda yetişkin kadınları sağduyu ,özerk karar verme yeteneği ve sorumluluktan azat edildiğini  ‘ iddia ediyor .

Öyle ya hepsi yetişkin kadınlar adam ne isterse yapmışlar , roller kapmışlar seneler sonra şimdi yaptıklarının pişmanlığını bu zavallı hale düşmüş yaratıktan çıkarıyorlar !

Kariyerleri de  tıpkı kabul ettikleri otel odası alemleri ,  bedava seyahatler gibi vücutlarına verilen bir rüşvet ,

Bal gibi  kabul etmişler bir kere şikaye ettikleri ne varsa  !

Bu  elbette erkekleri masum kılmaz ama zorlama bu işin neresinde hafif bir al gülüm ver gülüm havası var , hele hele kabiliyetsizler için bulunmaz bir fırsat olmuyor mu bu zavallı adamların zaafı !Bu sebeple Rottuno Weinstein’e bir başına ödetilip kapatılmak istenen hesabı kabul etmiyor ve beraatini istiyor.

Ve jüriye ‘ belki buraya gelirken bu önyargılarla Weinstein’ın  suçlu olduğunu düşünerek geldiniz , ama vicdanlarınızı hiç kuşku duymadan hukukun  şüphe götürmez kanıtlarına göre karar vermeye yönlendirin , Weinstein’i  suçlu bulamazsınız . Bu ülkede   popüler, ünlü  olmayan insanların asıl  jüriye ihtiyacı var .

Evet 2017 de başlayan 90 kadının şikayetçi olduğu suçlamalarla ilgili yine   Rotunno’nun kayda geçen sözleri şöyle devam ediyor :

 “2017 Ekim den sonra  , Harvey artık ünlü bir Hollywood yapımcısı , kralı değildir , bir hareketin hedefidir.

Burası oyun değil , medyanın yarattığı   halkın kanaatleri önünde diz çökecek bir yer değil , burası mahkeme ve davada kanıt , ispat gerekir .

Bu bir ceza davası sempati , duygularla yargılamaz .

Harvey Weinstein bu suçlardan  suçlu  değildir.’

Rottuno savunmasının sonunda müvekkilinin beraatini  isterken büyük bir iki yüzlülüğü de sorguluyor , ya da bizleri bekleyen yeni amacından  saptırılmış  kadın hareketlerini .

Weinstein  avukatının savunmasını çok beğendiğini söyleyerek Oscar’lı filmi ‘The Kings Speech’  e gönderme yaparak savunma için ‘Queen’s Speech’ diyor . Adam işi yüzsüzlüğe vurmuş şikayetçileri gibi.

Bu konuda  bizde tık yok , haberlerde filan da yok  bu dava ! Kadınlar sokakta dans etmedikçe işin esas yanıyla  ilgilenmeyen bir ‘kadın destekçisi’ medyadan kadınlara ne hayır gelir Allah Aşkına !

Velhasıl yeterince uzattık , kadınların yok sayıldığı toplumda at izi it izine böyle   karışır .

Kadınlar hakları için asla , ama asla  kelimeyi mazur görün özgür bırakmak zorundayım haklarını , hakları olan işi almak için bile olsa   orospuluk yapmaya başvurmamalıdırlar , bakalım bizde ne zaman ‘Buraya Kadar’ diyecekler bu orospuluklara .

Şimdilik erkek dünyasında istenilen neyse itaat etmekle meşguller.

Aman , Bütün oyunlar kadınlar üzerinden  oynanırken  Büyük İsyanı Durduran  İşbirlikçi Kadınlara Dikkat , kadınlar kara para gibi herifleri aklamak için kendilerini kullandırmamalı evlenmek ise hiç bir pisliği aklamaz, genelevlerde muta nikahı düşüneceklerine evlilik kurumunun ciddiyetini korumak daha hayırlı değil mi ,  neticede  yasalarda ‘Evlenme’ diye yazar, şart değildir evlenmek , uyarıyor sanki beceremeyeceksen   ‘evlenme’ diye . Fahişelik kadar kadını alçaltan başka  hiç bir şey olamaz, zengini, fakiri, ünlüsü ünsüzü , yaşlısı , genci  , okumuşu , cahili ne fark eder. Ne yazdımsa Saygıyla Kayda Geçsin , tarih sende mi sustun demesin efendim , elimden gelen budur.  necefugurlu@gmail.com