KAYDA GEÇSİN

İhale, ihale, ihale  bıktık derken Kültür İşlerine  Danışman ihalesi   yapılmasın

mı !

İstanbul Kültür  Sanat Ürünleri A.Ş ‘nin  ‘Yayın Danışmanlığı Hizmet Alımı işi ‘  adı altında  açtığı 6 ihale sonuçlanmış . Haberden aldığım cümleler böyle .

Belediyelerin  danışman ihtiyacı için ihale açması  inanılır gibi değil.

 

Mağdur edilen aydınlarımıza telafi maksatlı gelir sağlama devletin görevidir, hiç bir itirazım olmaz , dolaysız yapılmalı verilen zarar açıkça  tazmin edilmelidir .

 

Aydınlarına çok  hoyratlık gösteren , zaman zaman büyük mağduriyetler yaşatan  düzeneğin hatasından dönmesine kimsenin itirazı olamaz.  Bunu bir tarafa koyalım ve danışmanlık dağıtımından , ihalesinden herneyse  ayıralım.

 

Danışman  ihalesi nedir Allah Aşkına  , hemde kültür işlerinde.

Kendileri mi ihaleye giriyorlar danışman adayları,  cehaletime verin ciddi soruyorum , ‘Bey danışmanlık ihalesine girdi alırsa danışman olacak , en düşük veren alacakmış  ’ gibi bir şey mi ?

Sonra  diyelim kazandı ,   bu danışmanları dinliyor musunuz  ve ne danışıyorsunuz  Allah Aşkına ?

Bazı  uygulamalarınız   danışmanlara danıştıklarınız sonucu mu , eyvah o zaman bir daha  danışmayın .

Belediye başkanları değişiyor ve fakat danışmanlardan bazıları değişmiyor bu da ayrı bir gariplik .

Belediye zaten birbirinin  içinden  şirketler çıkan Matruşka’ya dönmüş. İBB Kültür A.Ş diye şirket var !

‘İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Tic. A.Ş. yeni dönemde aralarında Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da bulunduğu 6 danışman ile anlaşmaya vardı. ‘ haberini okuyunca kıymetlimiz ,   ününü her konuda bilgeliği ,

Neredeyse 15 günde bir kitap çıkartan verimli performansıyla  biz hayranlarını kitap manyağı yapan  çalışmaları ,

Tatlı dili , yakışıklılığı

Anadili dışında  çok dil bilmesini  ana diliyle sorunlu halkın ‘biz anadilimizi konuşamıyoruz adam kaç dil konuşuyor ‘ diye  hayranlığıyla  pekiştiren İlber Ortaylı hocamız ,  danışmanlıkta artık ciddi vazgeçilmez bir marka anlaşılan  .

Evvel Ahir Danışman , bu ‘Hocaların Hocası’ ndan Öte bir titr  .

 

Haberde   ‘ Kamu İhale Kurumu’nun verilerine göre Kültür A.Ş., yayın danışmanlığı hizmeti için tarihçi İlber Ortaylı, Sözcü gazetesi yazarı Sinan Meydan, Prof. Dr. Baki Asiltürk, psikolog İpek Gökozan, yazar Alper Çeker ve ozan Ahmet Ece ile sözleşme imzaladı.’ deniyor.

 

İpek hanım Michigan’da zihinsel kapasiteyi geliştirme projesinde yer almış bir klinik psikolog  belediyenin zihinsel projelerini  mi geliştirmek için mi orada yoksa  problemlerini  tedavi maksatlı mı ben bilemem , Senaca işine hiç girmiyorum ekşi sözlükte çok güldüm  .

Prof Baki Bey’in Yüksek Lisans danışmanı Sayın İnci Enginün ,  malum kendisi Mehmet Kaplan , Halide edip diyince akla gelen bir Türkiyatçı !

Halide Edip Alerjim vardır temkinli yaklaşırım kendisine , ama ilginçtir  son yıllarda birbirine karşı gibi duran kesimler Atatürk tarafından sürgüne yollanan Halide Edip’i nerede ise Atatürk’un son nefesinde yanında elini  tutuyordu  yapacaklar .

Alper Çeker yanılmıyorsam ve aynı isimde başka kişi  yoksa ünlü şairimiz ,

‘ kalabalıkların icadından önce de yalnızdım ‘ ….
…..‘dil keşfedilince sustum
korkuyorum tanrım korkuyorum
fotoğraflarda güzel çıkarsam 
ya da sosyologlar beni anlarsa, katil olurum.’

Mısralarını yazan  bir adam , nasıl sevmem ,  merak ediyorum  ‘şiirli belediye ‘  nasıl yapacak bana çalışacağı  ekip pek  romantik görünmüyor .

 

Ve Ozan Ahmet Kanal 7’den tanımayanı yoktur herhalde . Türkü-show diyince eşi benzerini duymadım , yöresel giyiniyordu .  

İstanbul’a danışman oldu ama  İstanbul  Türküleri yok albümlerinde , Kredi Kartı , Alo Alo, Karı koca Kavgası , Ayran , İki Avrat eserlerinden bazıları .

Kuşum Aydın ile atışmaları izlenmeye değer bir ‘ Kültür Faaliyeti ‘ , danışmak için hakikaten  ilginç  bir Kültür Adam’ı bilhassa kalabalıkları coşturmada , el çırpma, birlikte hem söyle hem komiklik yap tarzı bir üslubu var .

 

Geçen dönem Kültür A.Ş.’nin yayın danışmanları Ortaylı ile birlikte Yüksel Yücel, Sabahat Emir ve İsmail Kara imiş  Yeni dönemde bu 4 isimden sadece İlber Ortaylı ile devam kararı çıkmış .

İlber Hocayı çok yoruyorlar, esasen kendisine danışılmayan iş kalmadı , öyleki danışılmaktan hocanın asıl işini hatırlayan yok .

Sinan Meydan  Emre Kongar’ın geçenlerde Tele 1’de kefil olduğu , gözlerini yaşartan genç bir  tarihçi, öyle ki sinan Meydan için ‘Biz bir şey yapabilsedik bu hale gelmezdik  ama gençler ,   Sinan Meydan yapacaktır’ mealinde sözler söyledi. Referans sağlam kendisinden  beklentiler büyük . Kongar’ın sözleri ise gerçekten son yılların en göz yaşartıcı itirafı .

Ama kime niye , ne danışacaklar ve belediyenin kültür , yayıncılık gibi işleri olmalı mı ,  danışman ihalesi nesi  soruları hala yanıtsız.

Mesele danışmanların değerli olmaları değil belediyenin kültür işlerinde  ne işi var .

Haydarpaşa ile ilgili aşağıda sergi alanı bodrum için kıyamet kopuyor esas mesele Haydarpaşa ne oldu , ne olacak ?   Kıyamet koparan yok !

Kültür Haydarpaşa Bodrumunun kapanın elinde kalacak bir oldu değil neyse.

Koskoca Haydarpaşa  yukarıda kaderine terk edilmiş ne olacağı hala belirsiz , kapışma Bodrumdaki alanda kültür faaliyeti  için  hemde bedava  , biraz tuhaf değil mi ?

 

Birde Belediye Başkanına , seçildiğinin haftasına  kültür danışmanı olarak yılın kaynağını  yapan malumat füruşluktan ötesi olmayan bir sevimsiz var ki ihaleden beter. Bu sefer şehirler arası , İstanbul dışı  çalıştı .

 

Danışmanlar ne iş yaparlar , derler ki iyi danışman soruna değişik açılardan bakmaya yüreklendirir , kısa dönem ve uzun dönem yapılması gereken prioriteleri dengelemekte yardımcıdır , doğru sonuca ulaşmak için gerekli olan zor soruları sorar .  Her şirkette 6’şar tane , Başkanlarda  kafa kalmaz yahu !

 

Kimbilir belkide gün gelir seçilen danışmanlar ‘Biz Niye Buradayız’ diye kendilerine sorarlar , neden orada olduklarını belki de onlar biliyorlar biz bilmiyoruz .

Beştepe’nin ve Belediyelerin Danışmanları , 

Hangi biriyle  uğraşacağız en iyisi uğraşmamak , hepsine başarılar,  hayırlı işler dilerim.

Bizim işimiz kendi halinde seçmenler olarak politikacılarla , danışmanlarla değil.

Saygıyla bu ayrıntıları Kayda Geçtik Elimizden Gelen Budur