Yazar: CHP 26. Dönem Milletvekili Aytuğ Atıcı

Doğal mineralli maden suyu üreten bir firmanın Bolu’da bulunan kaynağından alınan iki farklı numunede arsenik maddesinin izin verilen miktardan 7 kat, demirin ise 4 kat, fazla, yani toksik düzeyde bulunduğunu görünce bir hekim olarak ciddi şekilde endişelendim.

Analizler bilinçli bir tüketici tarafından 05.02.2021 tarihinde “Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü, Ankara Gıda Kontrol Laboratuvarı”nda yaptırılmış ve raporlar basında da yer almıştı. Sosyal medyada da geniş yer bulan bu olay sonrasında ilgili firma ‘sade mineral suyu’ üretimini durdurmak zorunda kalmıştı. Ancak aynı kaynak kullanılarak ‘meyve aromalı mineral suyu’ üretimine devam ediliyor.

Doğal mineralli suların halk sağlığına uygun olarak kabul edilebilmesi için Sağlık Bakanlığının suyun kaynağından analiz yapması ve baştan denetlenmesi gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ise kaynağından değil, ‘meyve aromalı mineral suyu’nun son ürününden analiz yaparak denetleme yapıyor. Son ürünün temiz çıkması durumunda sanki risk yokmuş gibi bir algı yaratılıyor.

Şimdi Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Bolu Valiliğine sormak istiyorum:

1. Tüketicilerin sağlığı için risk oluşturan bu iddiaları ciddiye alıp gerekli denetimleri yaptınız mı?
2. Yaptıysanız belgeleriyle kamuoyunu aydınlatır mısınız?
3. Bakanlığın kendi laboratuvarında, bir yurttaş tarafından yaptırılan analizler bir ihbar olarak değerlendirilmez mi?
4. Yukarıda bahsedilen mineralli suyun kaynağından analiz yapmak için daha ne bekliyorsunuz?
5. Şimdi ben bu yazıyı yazdım diye ilgili firmaya mı yoksa bana mı soruşturma açılması talimatı vereceksiniz?