MHP lideri Bahçeli istedi, Bakan Soylu açıkladı: Bayramda Suriye'ye gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa’da cezaevi aracına yapılan saldırı ve İstanbul'da TÜGVA binasının yanında meydana gelen patlamayla ilgili PKK'yi işaret etti. Soylu ayrıca, 31 Mart itibarıyla 200 bin 950 kişinin Türk vatandaşı olduğunu açıkladı.

MHP lideri Bahçeli istedi, Bakan Soylu açıkladı: Bayramda Suriye'ye gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV’de "Gökhan Gerçek ile Özel Röportaj" programında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Soylu, Bursa’da cezaevi aracına yapılan saldırı ve İstanbul'da TÜGVA binasının yanında meydana gelen patlamayla ilgili, "Bursa ve İstanbul'daki saldırıların faillerini tespit ettik. Birini MLKP, birini DKP-BÖG gerçekleştirdi. PKK'ya taşeronluk yapan iki örgüt” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Bayramda ülkelerine gidebilen Suriyeli sığınmacıların geri dönmelerine gerek yok" sözlerinin ardından Soylu, “Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek. 200 bin 950 kişi Türk vatandaşı oldu” açıklamasında bulundu. Soylu, 113 bin 654 Suriyelinin seçimlerde oy kullanacağını açıkladı.

Soylu şunları söyledi:

(Bursa ve İstanbul'daki saldırılar) Öncelikle bugün Jandarma 33. Dönem Komando Uzman Erbaş Mezuniyet Törenini yaptık. Tören devam diyor. Türkiye terörle mücadelede çok önemli adımlar attı. Hem profesyonelleşme de hem de teknolojik olarak çok önemli adımlar attı. Terör örgütünün olduğu bölgelere Türkiye çok büyük yığınaklar yaptı.

Elbette ki, terör örgütleri fırsat kollarlar. 15 Temmuz'dan bugüne kadar çok sayıda terör eylemi engellendi. İçerideki terörist sayısı 150'ye düştü diye operasyonlar bitmiyor. Terör örgütü kırsalda etkinliğini kaybetmiştir, ancak mağaradadır ve mağaralarından çıkmaya korkmaktadırlar. Alan yayılması yaptık.

Terör örgütünün talimatı şudur, kırsalda bu eylemleri gerçekleştirebilme kabiliyetini kaybettiniz, bunları metropollerde yapın, bize bir alan açmaya çalışın. Terör örgütü ses getirecek eylem peşinde. Bazı hücreler var.

Bursa'daki İstanbul'daki saldırıların faillerini tespit ettik. Bursa'daki eylemi MLKP, İstanbul'daki eylemi DKP-BÖG gerçekleştirdi. PKK'ya taşeronluk yapan iki örgüt.

Biz yılbaşından itibaren 25 eylemlerini engelledik. Bir tanesinde 52,5 kiloluk patlayıcı ele geçirmiştik.

GÖÇMEN TARTIŞMASI

2019 seçimlerinde gündemde sanki Türkiye sığınmacıları kendi üretmiş gibi seçimin konusu hale getirildi. Muhalefet toplumu provoke etmek bunu bir siyaset haline getiriliyor. Alenen sığınmacı düşmanlığı yapılıyor. Türkiye'de 3 milyon 768 bin Suriyeli geçici sığınmacı var.

Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz. Biz tedbir almamış olsaydık bugün Türkiye'deki kaçak göçmen sayısı 10 milyonun üzerine çıkardı. Türkiye yurt içinde tüm kaçak göçmenleri yakalıyor. Yakalanan 322 bin kişi geri gönderildi. Türkiye'den Avrupa'ya geçen kaçak göçmen sayısı toplam 638 bin kişi.

Yaklaşık 500 bin sığınmacı gönüllü döndü. Sığınmacılar gönüllü olarak geri dönmeli. Zorla gönderildiğinde uluslararası anlaşmalar ihlal edilmiş olur. Peki nereye geri döndüler? Bizim oluşturduğumuz güvenli bölgeye döndüler. Eleştirenlere soruyorum eğer TSK güvenli bölgeyi sağlamamış olsaydı sığınmacılar nereye dönecekti?

İdlib, Cerablus bölgesi... Buralarda biriket ev projesi yapıldı. Aileler yerleştirildi. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. Güvenli bölgeyi Türkiye'deki Suriyelilerin yaşayabileceği, ekmek paralarını kazanabileceği bir yer haline getirmeye çalışıyoruz. Bir ülkenin göçmen politikası konusunda ne yapması gerekiyorsa hepsini yapıyoruz. Sınırımızın içince ve içinde kamplar oluşturduk. Göç merkezlerimizi ve geri gönderme merkezlerimizi kurduk.

"SURİYELİLERE BAYRAM İZNİ YOK"

Bizim orada iç içe olduğumuz bölgeler var. Ticaret yapılan bölgeler var. Bahçeli'nin de ifade ettiğimi gibi "madem bayramda gidiyorlar orada kalsınlar" gibi. Milletimiz tarafından da bu söyleniyor. Yaklaşık 2-3 bayramdır pandemi nedeniyle biz bu gidişleri durdurmuştuk zaten. Öncesinde açmamızın sebebiyse şuydu, gitsinler güvenli bölgeleri görsünler ve yüzde 60'ı kaldı. Valiliklerimize bildirdik, bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek.

SAYILARINI AÇIKLADI

Suriye uyruklu 31 Mart itibarıyla 200 bin 950 kişi Türk vatandaşı oldu. Bunun 87 bin 296'sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kullandı. Türkiye'de tımarhanede olması gereken adamlar bugün ''900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı' diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Oy kullanabilecek kişi sayısı 113 bin 654.

İBB’Yİ HEDEF ALDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yönelik terör bağlantılı kişilerin istihdam edildiği iddiasına yönelik soruşturmada son durum nedir? Müfettişler soruşturmayı tamamlandı mı? Raporlar size ulaştı mı?

Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Hukuka tüm kamu kuruluşları uymak durumunda. Kimsenin biz oy aldık istediğimizi yaparız gibi bir söz söyleme hakkı yok. Kısıtlar belli.

Kurumlar hukuka uymazsa müeyyidelerle karşı karşıya kalır. Terör irtibatlarıyla ilgili biz sorumluyuz. Terör örgütüyle irtibatlı kişilerin olduğu tespit edildi.

MÜZİK YASAĞI

Gece 12'den sonra özellikle dünyada da, alkolün ve müziğin de tesiriyle temas meselesinin daha çok oluşabileceği düşünüleceği için dünyanın pek çok yerinde böyle tedbirler oldu. Biz de bu etkiden arındırılabilecek tedbirler manzumesi ortaya koyduk. Şimdi pandeminin sonu gibi gözüküyor. Burada Sağlık Bakanlığı, Turizm ve Kültür Bakanlığı, Çevre Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bir çalışma yapıyor. Bu çalışmanın sonucunu paylaşacağız.

İçerde nasıl olacak, dışarda nasıl olacak, desibeli nasıl olacak? Bize bir öneri getirecekler bizim söylediğimiz çerçeve içerisinde. Biz de bunu değerlendireceğiz. Şahsi bir kanaat söylemem bu çalışmayı bağlar. Bu dört bakanlık üzerinde çalışıyor."

Etiketler
Süleyman Soylu MHP Bursa İstanbul