2019 seçimleri öncesinde Binali Yıldırım'ın masrafları İBB bütçesinden karşılanmış: Yüz binlerce lira böyle çarçur edilmiş

2019 yerel seçimlerinden bir hafta önce Binali Yıldırım'ın masraflarının İBB'nin bütçesinden ödendiği ortaya çıktı.

2019 seçimleri öncesinde Binali Yıldırım'ın masrafları İBB bütçesinden karşılanmış: Yüz binlerce lira böyle çarçur edilmiş

2019 yerel seçimlerinde AKP’nin İstanbul adayı olan Binali Yıldırım’ın seçimden bir hafta önceki masraflarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından karşılandığı ortaya çıktı.

Ortaya çıkan verilerde bir haftalık süreçte toplam 3 milyon 587 bin TL’lik harcama tespit edildi.

Halktv’den Ali Macit’in haberine göre, İBB müfettişlerinin tespit ettiği ve İçişleri Bakanlığı tarafından el konulan dosyalarda bir haftalık süreç içerisinde 3 milyon 587 bin TL’lik harcama tespit edildi.

2019’da İBB’ye ait Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi, Galata Kulesi, Hıdiv Kasrı, Miniatürk, Çadır Köşk, Malta Köşkü, Beyaz Köşk, Küçük Çamlıca, Gülhane, Paşa Limanı, Sarı Köşk gibi mekanların da usulsüz kullandığı belirlendi.

Etkinlerdeki açıklama kısmında ise “seçim sabahı ilçe teşkilatlarına verilen sandviçler catering, vefa buluşma yemeği, miting, Kartal A.İ.L., Beyaz Gezi VİP, fuar yemeği, Ak Parti Grup, Binali Bey, Binali Beyin korumaları ve Beşiktaş İlçe Teşkilatı” gibi ifadeler yer aldı.

26 Mart tarihinde İSKİ’nin öğle yemeğine açıklama olarak da ‘Vefa Yemeği’ açıklamasının yer aldığı belirtildi.

İBB’nin müfettişleri tarafından hazırlanan raporda ise “Elde olunan ilk bilgi ve belgeler ışığında, kamu kaynaklarının siyasi çalışmalar için kullanılmış olabileceği ve bunun gizlenmesi için içerik itibariyle sahte belge üretildiği kanısı oluşmuştur” denildi.

İBB iştiraklerinde seçimin bir hafta öncesinde yapılan harcamalar şöyle:

24 Mart- İSFALT A.Ş ve İSKİ: 5 bin 500 kişiye 550 bin TL’lik yemek

25 Mart- İSTGÜVEN A.Ş: 3 bin 825 kişiye 383 bin TL’lik yemek

26 Mart- İSKİ ve İGDAŞ: 3 bin 250 kişiye 354 bin TL'lik yemek

27 Mart- İSPER ve BELBİM: 2 bin 850 kişiye 285 bin TL’lik yemek

28 Mart- Boğaziçi Yönetim: 4 bin kişiye 400 bin TL’lik yemek

29 Mart- İSTGÜVEN: 5 bin kişiye 500 bin TL’lik yemek

30 Mart- İSPER: 11 bin 250 kişiye 1 milyon 250 bin TL’ye yemek

Etiketler
Binali Yıldırım İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKP İstanbul