Sabri Arpaç

[email protected]

Yaklaşık 4 milyon 200 bin memur ve 2 milyon 200 bin memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirlendiği toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı! Devlet memurları ve emeklilerinin maaşları eskiden olduğu gibi yine düşük seviyede kaldı. Enflasyonun yüzde 50’ye dayandığı bir zamanda Hükümet enflasyonu tek haneli kabul ederek 2 yıl sonrasının ücretlerini açıklıyor. AKP kendisi kurup, büyüterek beslediği yandaş sendika ile memur maaş zammını konuştu, tespit etti ve açıkladı. Tabi dağ fare doğurdu! Memurlar da iktidar baskısı altında bu tiyatroyu izledi!

NASRETTİN HOCA’NIN KIYAMET BENZETMESİ VE ENFLASYON!

Bir Nasrettin Hoca fıkrası ile başlayalım. Hoca’ya kıyamet ne zaman kopacak diye sormuşlar.

-Hoca ‘’hangi kıyamet’’ diye sormuş?

-Hocam, demişler, ‘’biz bir tane kıyamet biliyoruz, kaç tane kıyamet var ki?’’

-‘’Sizin bildiğiniz kıyamet başka,’’ demiş, Hoca:

-‘’Benim bildiğim iki kıyamet var; karım ölünce küçüğü, ben ölünce büyüğü kopacak!’’ Demiş.

Hocanın bu nüktesini bugün ki enflasyona benzetebiliriz! Hangi enflasyon? TÜİK’in açıkladığı yüzde 19 mu, yoksa yüzde 50’yi bulan çarşı, pazar yani halkın enflasyonu mu?

Bilindiği gibi; enflasyon rakamları her ay Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve üretici fiyat endeksi (ÜFE) değerlerine göre hesaplanarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kamuoyuna açıklanır.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları aşağıdaki gibidir. Bir önceki yıla göre üretici fiyatları yani (ÜFE) yüzde 44,92, tüketici fiyatları ise yüzde 18,95 olarak açıklandı.

Enflasyon oranının gelecek 2022 ve 2023 yıllarında daha da artacağı açıkça görülmektedir. Gerçek enflasyonun yüzde 50’nin üzerinde olduğunu sağır sultan da biliyor.

MEMUR VE EMEKL MAAŞ ZAMLARI

Hükümet’ten yapılan açıklamaya göre memurlara;

-2022 yılının ilk 6 ayında yüzde 5, artı enflasyon farkı, ikinci 6 ayında yüzde 6, artı enflasyon farkı,

-2023'ün ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6 artı enflasyon farkı,

Oranında zam yapılacak. Hükümetin teklifi de aşağı yukarı aynıydı. Halen 2021 yılındayız. İktidar 2022 ve 2023 memur ve emekli maaş zamlarını enflasyonunu tek haneli kabul ederek tespit ediyor da bu bozuk ekonomi ile mümkün mü?

MUHALEFETTEN TEPKİ VAR AMA İKTİDAR SAĞIR SULTAN!

Memur zamlarının açıklanması üzerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba; ‘’Bu zam oranları yoksulluk getireceğini, adil bir toplu sözleşme için grev hakkının şart olduğunu, hükümetin belirlediği zam oranlarının milyonlarca kamu emekçisine zorla dayatıldığını, tüm sendikaların eşit katılımı sağlanmadan, grev bir hak olarak tanınmadan, kamu emekçileri ve emeklileri için gerçek bir toplu sözleşme sürecinden bahsetmemiz asla mümkün olmayacağını’’  açıklamasında bulundu.

Ağbaba; ‘’yapılan açıklamalarda ’kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmediğinin’ vurgulandığını belirterek ‘’sormak isteriz; acaba emekçiler ve emekliler hangi enflasyona ezdirilmedi” diye sordu.

2018 yılından beri söz verilen 3600 ek gösterge vaadinin yıl sonuna bırakıldığını belirten Ağbaba, “Çalışma Bakanı, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik olarak büyüdüğünden ve başkanlık sisteminin avantajlarından bahsetti. Lakin karşımızda duran gerçeklik, bunun tam tersini söylemektedir” dedi

Aynı şekilde CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş da 2015 yılından bu yana Hükümetle Memur-Sen arasında imzalanan toplu sözleşmelerle hakem heyetinden çıkan zam oranlarını inceleyerek konu ile ilgili TBMM'ye araştırma önergesi verdi.

Önergesinde; ‘’yetkili sendikanın hükümete yakın olduğunu, hakem heyetinin üyelerinin de ağırlıklı olarak hükümet tarafından belirlendiğini, bu nedenle toplu sözleşmelerin adeta formaliteye dönüştüğünü belirti.’’ Demirtaş; ‘’düzenli olarak hükümet lehine, memurların ve emeklilerin aleyhine sonuçlar doğuran sistemin TBMM tarafından incelenerek memurlar lehine düzeltilmesini’’ talep etti.

SEN BEN BİZİM OĞLAN

Hükümetin,

-Büyütüp, beslediği,

-Memurları üye olmaya zorladığı,

-Üye olmayanların sürgüne ve baskıya uğrattığı,

-Sansarlar gibi arkadaşlarını ihbar eden yandaş besleme memurları eliyle cadı avı başlatıldığı,

Hükümet beslemesi, sarı patron sendikası ile oturdu çalışanların değil hükümetin istediği sefalet ücretini belirlediler.

Yani sen, ben ve bizim oğlan. Hükümet - yandaşı sendika ve bürokratları.

Bu sendika yani MEMUR-SEN yetkilileri şimdiye kadar Hükümetle iş birliği yaparak düşük maaşların tespitinde hep vebal altında kaldı. Başkanları yöneticileri yüksek kamu görevlerine ve başkanları da AKP’den milletvekili oldular.

SENDİKA BAŞKANI VE ÇALIŞMA BAKANI SARAYA MESAJ PEŞİNDE!

Çalışma Bakanı memur zammını mı açıklıyor yoksa Saray’a mesaj mı gönderiyor?  Konuşmasında konu ile alakası olmayan vıcık vıcık yağlamalar herkesi rahatsız ediyor. Memur zammı açıklarken kullandığı ifadeler;

-Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle, çalışanlar enflasyonun altında ezdirilmeyeceğini,
-Toplu sözleşmelerin demokratik toplumlarda Devlet ile toplum arasındaki bağları güçlendiren kurumsal yapılar olduğu,
-Toplu sözleşmenin, tarafları daha ileri düzeyde dayanışma ve bütünleşmeye götürmesi temennisinde bulunduğunu,
-Bu bütünleşmenin sosyal ve ekonomik şartlarda sorunları çözerek daha ileri bir anlaşmayla neticelenmesinin herkesin ideali olduğu,
-Küreselleşmenin yarattığı sorunlar üzerinden dünyayı yeniden şekillendirmek isteyen emperyalist yapıların olduğu,
-Bu emperyalist yapıların, ekonomi yanı sıra finansal, politik ve askeri müdahalelerle belirli bölgeleri İstikrarsızlaştırma çabasında olduğunu,
-İşte Irak’ın, Suriye’nin ve Libya’nın ne hale geldiğini,
-Ve hedef ülkenin Türkiye olduğunu,
-Netice itibarıyla Türkiye’nin küresel saldırı altında olduğu,
-Bu saldırıyı yapanlar finansal araçlarının yanında terör örgütlerini kullandıklarını,
-Terör kendi başına bir varlık olmadığı,
-Terörün günümüzde küresel saldırıların, emperyalist siyasetin bir parçası haline getirildiğini,

Veciz açıklamaları ile Saray’a selam çaktığı açıkça görülmektedir.

MEMUR MAAŞI VE ALTIN

Sözcü Gazetesi yazarı Sayın Erdoğan Süzer tarafından yıllar 2015 yılı ile 2021 maaşı ile ne kadar altın alınabileceği ile ilgili bir çalışma yapmış. Buna göre; ‘’en düşük dereceli devlet memurunun aylığı 2015 yılında 21 gram altın ediyordu. Bugün aynı memurun maaşı 8 grama düşmüş. En düşük öğretmen maaşı ile de 9 gram altın alına biliniyor!’’

Bu hesabı, dövize, petrole, ekmeğe ve birçok ürüne göre hesaplamak da mümkün. Sonuçların daha da çarpıcı çıkacağı açık.

İşte memur ve emeklisinin ha-li pürmelali bu!