KAYDA GEÇSİN

 

Bazen düşünüyorum çok data birikti insan zihni bunları içinden çıkamaz halde ondan mı acaba her telden çalıp , her boktan çıkan ekranlardaki  değerli insanlar saçmalayıp duruyor ve başta söylediklerinin aksini sonunda  söyleyip işi Magellan gibi başladıkları  aynı  yere bağlıyorlar  ?

Tam bir dön baba dönelim hali

Çok data yükü  çok ,   ve ekranların    yaşını almış   başat aktörleri , diğer alanlarda da , ne kadar değerli olsalarda    yaşlı zihinleriyle  bu kadar data ile baş edemezler , nitekim edemiyorlar  görüyoruz.

Big Data derken Big Çorba olduk.

Peki çözüm nedir ?

‘Bütün dünya böyle ‘  sloganları oldu , tamamda  ne yapacağız ?

Bu durumda  zaten   herkesin neredeyse Prof. ünvanlı  olduğu bir ülkede ; ne tuhaf içeri atıldıkça çoğalan iki meslek grubunden biri de gazeteciler.

 

Onlara fazla takılmak , üzmek doğru değil hele kamu için herşeyi hapislere girmeyi  göze alanları tenzih ederim ,  

ama bin yıl mainstream medyada malum patronlarının kanatları altında yıllarını heba ettikten sonra şimdi birden sosyalist ve sosyal devletten yana olanlar hayatlarının  ‘Gecikmiş itirazlar’dan ibaret olduğunu gözümüze sokuyor .

 

Şimdi ‘Big Data’ meselesinin içinden böyle çıkacaklarını mı zannediyorlar , hoş big data filan  umurları bile değil ,  aynı laflarla  hem kendi hem başkalarının kafalarını karıştırıyorlar.

 

Uluslararası büyük bir şirketin yöneticilerinden biri olan  ve yurt dışında yaşayan  genç bir  dostuma  bu data birikiminin içinden nasıl  çıkar insan zihni diye sorduğumda   ‘ nesiller arası iletişimsizlik asıl sorun’  gibi bir noktayı dile getirdi ve devamında  dedi ki : ‘Genç nesil biriken dataların içinden çıkar ama hayat tecrübesi yok  yaşlı nesil gibi , onlarında dataların içinden çıkmaları zor  ,  dolayısıyla her iki taraf işbirliği yapmak durumunda ‘ böyle mi güzel anlatılır  mesele !

Tam bu sırada evden eğitimde Rahmetli Menderes’in çizgi filim olarak idam sahnesi çocuklara izletilmiş , tartışmalar başlamıştı .

Başka hangi idamlar var acaba sırada ?

Bunları kim kime ısmarladı ve nasıl yayınlandı , 1 haftada 3 yeni  kanal kurulmuş kendi ifadesi bakanın  ama bu çizgi filimler 1 haftada mı hzırlandı , çok mu lazımdı ,kime yaptırıldı , niye yaptırıldı  kim ısmarladı  ,  böyle denetimsiz yayıncılık olur mu ? Sayın Bakanın ‘ekibim ‘ dediği ve denetleme ihtiyacı duymayacak kadar güvendiklerini söyledikleri   kimler , yayınları MEB mi denetliyor artık , Diyanet’in yayınlarını da diyanet mi denetleyecek  ve böyle mi gidecek ?

 

Bir inattır gidiyor ve artık kimlerle kimlerin arasında  net  belli değil ,sadece mesele rant diyebiliyoruz başka kondurmaları içimiz kaldırmıyor. Ama netleşmeli .

 

İnat insan ruhunda inancı da , vatanseverliği de aşarmış , laf dinlemezmiş.

 

İnat zihin daralması yapmış birilerinde ki bunlar yayınlanabiliyor ,

 o birileri kimler ,   Bu inat bir günde Kanuni Sultan Süleyman’ın  ‘Baban Çağırıyor ‘  diye çadırına çağırttığı şehzadesi oğlu  Mustafa’yı  nasıl boğdurduğunun da çizgi filmini yapar ve izlettirir çoluk çocuğa  .

 

Haklıysan inatla yolunda gitmek tamam , ama yanlıştan geri çekilmemek inadı başka bir şey  ,  korkunç yaralar açıyor.

 

Kimdir bu pervasızlar , benzer densizlik   daha öncede yapıldı , paket mi satın alındı kim aldı , depoda daha başka ne ‘ciciler’ duruyor ?

 

İnat doğru yolda olanlar için erdemdir , sapkınlar için kullandıkları orantısız güç ve  başıboşluk olursa vay halimize , devletin gereğini yapacağına inanmak bize düşen , saygıyla kayda geçsin efendim .