Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'dan asgari ücret açıklaması

Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretle ilgili telaffuz ettikleri bir rakam olmadığını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'dan asgari ücret açıklaması

Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Yol-İş Sendikası 12. Olağan Genel Kurulu'nda milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücretle ilgili açıklama yaptı. Atalay, burada yaptığı açıklamada asgari ücretle ilgili telaffuz ettikleri bir rakam olmadığını belirterek, komisyonda 7 bin 785 lira açlık sınırının üstünü konuşacaklarını belirtti.

Atalay, gündemdeki en önemli konunun asgari ücret olduğunu belirterek, sendikanın olduğu yerde asgari ücretin değil, ikramiyenin, yol parasının, çocuk parasının ve gıda yardımının konuşulması gerektiğini söyledi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, masada asgari ücretlinin de bulunmasını istediklerini ifade eden Atalay, "Biz 4 dönemdir asgari ücretle ilgili bir teklif sunmuyoruz. Önce işveren ve devletin açıklamasını istiyoruz. Çünkü kamuoyu, Türk-İş'in ağzından bir rakam çıktığında o rakamdan aşağı inmeyeceğini biliyor" dedi.

''ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ BİR TEKLİFİMİZ YOK''

Türk-İş tarafından belirlenen açlık sınırının 7 bin 785 lira, yoksulluk sınırının da 10 bin 170 lira olduğunu belirten Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz kamuoyunun önüne çıkıp Türk-İş 7 bin 785 lira açlık sınırının üstü konuşacak' dedik. Ama bazı iyi niyetli olmayanlar, ‘Türk-İş 7 bin 785 lira dedi' diye bizi yargılıyorlar. Bizim asgari ücretle ilgili bir teklifimiz yok. Bir haftadır bununla uğraşıyoruz. O masada olmayan herkes görüş bildiriyor, bize katkı sağlıyor ama bunun bedelini biz ödüyoruz. Bana 'Pazarlık aşağıdan başlar mı?' diyorlar. Biz bunun üstünü konuşacağız, 8-9 olur, teklif önümüze bir gelsin. İnşallah bu son olur, o masada bir de asgari ücretli olur."

Etiketler
Ergün Atalay Türk-İş Asgari Ücret