Rahmi Koç 3,5 milyon kamu emekçisini 'gereksiz' buldu: TKP Genel Sekreteri'nden yanıt

Rahmi Koç ekonomideki sorunların nüfus ve çalışan fazlalığında kaynaklandığını savundu. TKP Genel Sekreteri Okuyan Koç'a sert tepki gösterdi

Rahmi Koç 3,5 milyon kamu emekçisini 'gereksiz' buldu: TKP Genel Sekreteri'nden yanıt

Koç Holding'in Onursal Başkanı Rahmi Koç'un Cumhuriyet'in 100. yılı nedeniyle verdiği röportaj sosyal medyada yeniden gündem oldu.

28 Ekim'de yayımlanan röportajı bir ay sonra yeniden gündeme getiren de Koç'un ''nüfus fazlalığına'' kamu emekçileri ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üzerinden verdiği örnek oldu.

"3,5 MİLYON KAMU EMEKÇİSİ BOŞA ÇALIŞIYORMUŞ"

İşsizlik, enflasyon ve kamu hizmetlerindeki yetersizlikler gibi birçok soruna neden olarak yüksek nüfusu gösteren Rahmi Koç, 3,5 milyon kamu emekçisine aslında ihtiyaç olmadığını savundu. Benzer bir ''fazlalığın' Meclis için de geçerli olduğunu belirten Koç, şöyle konuştu:

“Bir defa nüfusu kontrol etmemiz lazım. Bu kadar nüfusla hareket etmek ve ekonomiyi sağlamlaştırmak zor. Çünkü kendi yarattığımız kaynak kendimize yetmiyor. Muhakkak dışarıdan kaynak icap ediyor. Bugün memlekette işsizlik çok. Bir kişiye iş bulmak için 60 binle 80 bin dolar arasında yatırım icap ediyor. Bu yatırımın gelebilmesi için de altyapının düzenlenip yerine oturtulması lazım. Diyorlar ki, devlette 5,5 milyon kişi çalışıyor. Buna askerler dahil değil. Dolayısıyla 2 milyon kişiyle bu devlet rahatlıkla döner. 600 milletvekili var, 200’üyle rahatlıkla hallolur.''

"ASALAK SENİN SINIFINDIR"

Rahmi Koç'un sözleri sosyal medyada tartışılırken bir yanıt da Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Kemal Okuyan'dan geldi.

Koç'un sözlerinin kamuda çalışan milyonlarca kişiye “asalak” demekle eşdeğer olduğunun iddia eden Okuyan, ''Asalak senin sınıfındır. Bu ülke kapitalistleri sırtından atarsa asıl o zaman mükemmel döner'' dedi.