Babacan tarih verdi: Baskın seçim ihtimali var

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Haziran 2023'te yapılması planlanan seçimlerle ilgili konuştu; "Mart 2023'te baskın seçim olma ihtimali var. Teşkilatlarımız şimdiden hazır" ifadesini kullandı.

Babacan tarih verdi: Baskın seçim ihtimali var

AKP ve MHP tarafından sıklıkla 18 Haziran 2023'te yapılacağı ifade edilen cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine bir yıldan az süre kala siyasi partiler, çalışmalarını hızlandırdı. Ancak Kurban Bayramı dolayısıyla başlayacak günler öncesinden başlayacak hareketlilik, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve hac dönemi, sandık gününün öne çekilmesi ihtimalini gündeme getirdi. 

Sözcü gazetesinden Batuhan Serim ve Ali Selim Yamanlı'nın haberine göre seçim tarihiyle ilgili tartışmalara DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da katıldı. 

Babacan, "Mart 2023'te bir baskın seçim olma ihtimali var. Teşkilatlarımız buna şimdiden hazır" dedi.

'BELKİ BİR SÜRE BUNU SAMİMİ OLARAK DÜŞÜNMÜŞ OLABİLİR'

Babacan, geçtiğimiz günlerde 2011 seçimlerinde aday olmak istemediğini; ancak dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine, "Üç dönemi dolduralım, sen ticarete dönersin ben vakıf işleriyle uğraşırım" dediğini aktarmıştı.

Siyasetçi, muhabirlerin "Sayın Erdoğan'ın 'Zamanı geldiğinde ben de bırakacağım' sözlerini içtenlikle söylediğine inandınız mı? Önümüzdeki seçimde sandıkta yenilse bile bırakmayacağına ilişkin endişeler var. Kenara çekilmemek için akla gelmeyecek yöntemler deneyebilir mi?" şeklindeki sorusuna da şu yanıtı verdi:

"AKP'de '3 dönem' kuralının işlediği sırada belki bir süre bunu samimi olarak düşünmüş olabilir. Fakat 2014 yılında Cumhurbaşkanlığına seçildi ama partinin genel başkanlığını bırakmadı. ‘3 dönem' kuralı tamamen yerle bir edildi."

'2017'DE ÇIKIP KONUŞSAM İYİ OLURMUŞ'

DEVA Partisi lideri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği ‘helalleşme' konusunda da zihnine takılı kalan konunun 2017 referandumu olduğunu söyledi:

"O referanduma giderken, 2015'te ‘Ben artık konuşmayacağım çünkü siyaseti bırakıyorum' diye karar almıştım. Referandumu soranlara bunun yanlış olduğunu söyledim. Fakat kamuoyunun önüne çıkıp açıklama yapmadım. ‘Bu iş yanlış. Başkanlık Sistemi dedikleri bu ucube sistem yanlış' demedim. Çıkıp konuşsam iyi olurmuş."

Etiketler
Ali Babacan 2023 seçim