CHP'li Girgin: Dezenformasyonu gazeteciler değil, iktidar yapıyor

CHP'li Süleyman Girgin TBMM’de görüşülmeye başlanan Basın Kanunu hakkında Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Dezenformasyonu gazeteciler değil, iktidar yapmaktadır" dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM’de görüşülmeye başlanan Basın Kanunu hakkında Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Dezenformasyon yasasının amacı,seçim öncesinde tamamen susmuş bir medya ve ülkenin nasıl soyulduğunun duyulmasını engellemektir” dedi.

"GAZETELER TÜRKİYE’NİN SAĞDUYUSUDUR"

“Gazeteler Türkiye’nin sağduyusudur, özgür ve tarafsız haberciliğin teminatıdır” diye konuşan Girgin, “Gazetelere,özellikle de yerel gazetelere darbe vurulmamalı ve mesleki mücadele veren gazeteciler cezalandırılmamalıdır” dedi.

"BASIN SANSÜRLEŞEREK DEĞİL ÖZGÜRLEŞEREK KATKI SAĞLAR"

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun, “Basının Sorunlarını Gelin Birlikte Çözelim” başlığıyla yasa teklifinin Anayasaya uygun, özgürlükçü, gazetelerin kapanmasına neden olmayacak şekilde çıkması için çağrısı olduğunu belirten Girgin basının sansürlenerek değil, özgürleşerek topluma ve demokrasiye katkı sağlayabileceğini ifade etti.

"YASA TASARISI EMEKÇİLERİN HAK ALMA MÜCADELESİNE SALDIRIDIR"

Girgin Genel Kurulda şunları söyledi:

“Çıkarmak istediğiniz bu kanun ile gazetecileri baskı altına almak ve sosyal medyadaki tüm muhalif sesleri kısmak istiyorsunuz. Bu yasa tasarısı, işçi sınıfının, emek ve meslek örgütlerinin, gençlerin ve kadınların hak alma mücadelesine saldırıdır."

"DEZENFORMASYONU GAZETECİLER DEĞİL İKTİDAR YAPIYOR"

“Dezenformasyonu gazeteciler değil, iktidar yapmaktadır” diyen Girgin sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Teklife göre iktidarın yayınladığı her açıklama halkı yanıltıcı bilgi ama bunlar suç sayılmayacak ama konuşan eğer vatandaş ise suçlu sayılacak. Seçim sürecini yalanla, algıyla, korkuyla yöneteceğinizi sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Halkın haber alma hakkı engellenemez. Yasa geri çekilmelidir."