CHP, Suriye - Irak tezkeresine 'hayır' oyu verecek!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl daha uzatan tezkereye 'hayır' oyu vereceklerini duyurdu.

CHP, Suriye - Irak tezkeresine 'hayır' oyu verecek!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl daha uzatan tezkerenin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda oylanması beklenirken, CHP'den ilk resmi açıklama geldi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, tezkereye 'hayır' oyu vereceklerini açıkladı.

CHP, son yıllarda tezkere oylamalarında 'evet' oyu kullanıyordu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bunun gerekçesini 2019 yılında şöyle açıklamıştı: "Askerlerin hatırı için oğlunu gönderen askerlerin annelerinin hatrı için, o çocukların burnu kanamasın diye içimiz yana yana 'evet' diyeceğiz."

Kılıçdaroğlu, geçen sene de “Biz iki büyük amaç için tezkereye 'evet' dedik. Bunlardan biri terörle mücadeleydi ama ettirmiyorsun. İkincisi göçün önlenmesiydi onu da önleyemiyoruz. Peki bizim askerimiz ne yapıyor orda şimdi?” diye konuşmuştu.

Özel'in 'hayır' oyu vereceklerini açıklamasıyla partinin tutumunda değişiklik yaşandığı görüldü.

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in "Eleştirilerimiz baki kalmak kaydıyla ‘evet’ oyu vereceğiz” şeklindeki açıklaması ve Cumhur İttifakı milletvekillerinin blok oy kullanacağı göz önünde bulundurulduğunda, CHP ve HDP'nin 'hayır' oyları tezkerenin geçmemesi için yeterli olmayacak.

KILIÇDAROĞLU GRUP TOPLANTISINDA NE DEDİ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlenen grup toplantısında yaptığı açıklamada "Her şeyi Erdoğan 'ben bilirim' diyor aksini söyleyeni düşman ilan ediyor. Tezkere geldi isterdik ki gruplara bilgi verilsin. Olmadı. Tezkerenin bir başka önemli özelliği daha var. Şimdi torba tezkere dönemi başladı. Her şeyi koymuşlar bir tezkerenin içine gelin buna 'evet' deyin diyorlar. Biz senin her dediğinin altına mühür mü basacağız?" tepkisini gösterdi.

Tezkerenin süresinin iki yıllık olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Tezkereler gelirdi 6 ay, 1 yıldı. Şimdi 2 yıl. Niçin? Herkesi papağan gibi görme alışkanlığı var onu başkaları yapabilir ama biz CHP'yiz. Senin her dediğine 'evet' deseydik niye ayrı bir parti kuruyoruz? MHP senin her dediğine evet diyebilir ama biz milli kurtuluş savaşı döneminden gelen bir partiyiz.

Suriye'yle savaş değil, Suriye'yle barışacağız. Karşılıklı büyükelçilikleri açacağız. Daha fazla mülteci istemiyoruz, sığınmacı istemiyoruz. Bunu öngören bütün düzenlemelere karşıyız. Biz hiçbir askerimizin ve polisimizin Suriye'de şehit olmasını istemiyoruz."

Etiketler
Özgür Özel Irak Operasyon Suriye