AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi öncesinde açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden ile yapılacak görüşmeye ilişkin konuşan Erdoğan, Biden'in 24 Nisan açıklamasına değinerek, ''Birçok dedikodular oldu, bunları geride bırakıp neler yapabiliriz, yapacağız onları konuşmamız gerekiyor. 24 Nisan yaklaşımı bizi üzdü. Bunu gündeme getirmeden geçmemiz doğru değil. Biden ile görüşme alanımız çok geniş. Zira 24 Nisan bizler için çok çok olumsuz bir süreç oldu'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''-İttifakın önümüzdeki 10 yıllık yol haritasını belirleyecek NATO 2030 sürecine ilişkin kararların alınacağı önemli bir zirveye iştirak edeceğiz.

Biz kendi sınırlarımızı korurken NATO'nun sınırlarını da koruyoruz.

NATO'nun yüzleştiği sınamalar karşısında güvenilir bir müttefik olarak kritik sorumluluklar üstlendik, üstleniyoruz.

Şu anda NATO ülkeleri içerisinde, üzerine düşen görevleri tam manasıyla yerine getiren ülkelerden bir tanesi, ilk 5'in içinde olmak suretiyle Türkiye'dir.

Türkiye olarak sadece terörle mücadele etmiyoruz aynı zamanda doğu-batı yönünde yoğun bir düzensiz göç baskısına da maruz kalıyoruz.

Ülkemizde masumları, Suriye'de sivilleri, Irak'ta Kürt kardeşlerimizi katleden bu alçaklardan döktükleri her damla kanın hesabını soracağız.

BİDEN İLE GÖRÜŞME

Biden ile bizim göreve geldikten sonraki bu yüz yüze ilk görüşmemiz olacak ve birinci derecede Türkiye-Amerika ilişkilerini masaya yatırmamız gerekiyor.

Birçok dedikodular oldu, bunları geride bırakıp neler yapabiliriz, yapacağız onları konuşmamız gerekiyor.

24 Nisan yaklaşımı bizi üzdü. Bunu gündeme getirmeden geçmemiz doğru değil.

Biden ile görüşme alanımız çok geniş. Zira 24 Nisan bizler için çok çok olumsuz bir süreç oldu.

Bizim bütün derdimiz, beklentimiz NATO'nun birlik ve beraberliğine, dayanışmasına güç katacak amasız fakatsız bir yaklaşımı Amerika'dan görmektir.

Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi aynı hassasiyet içerisinde yaparak 24 Nisan'ı unutturacak adımları da atmış oluruz.

F35 AÇIKLAMASI

Savunma sanayisine yönelik birçok masa üstünde kalan konular var. Bunların da en önemlisi F-35 konusudur.

Bu konuda Türkiye maalesef ahdini yerine getirdiği halde ahdini yerine getirmeyen, sözleşmeye uymayan bir Amerika vardır.

Daha başka birçok savunma sanayisinde başlayıp da devam edemediğimiz konular var. Gönül tabii bunların hiçbirini arzu etmiyor.

ABD'NİN AFGANİSTAN'DAN ÇEKİLMESİ

Burayı terk ettiği andan itibaren orada süreci devam ettirecek güvenilir tek ülke malum Türkiye.

MERKEZ BANKASI AÇIKLAMASI

Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda geldiğimiz seviye 100 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumdayız.

MÜSİLAJ SORUNU

Şu anda 77 noktada 1700 metreküp müsilaj temizlenmiş vaziyette. Yoğun bir çalışma devam ediyor. 7/24 esasına göre bu çalışmalar devam edecek.''