Davutoğlu'ndan Bahçeli'nin 'PKK'ya özlem' sözlerine 'Osman Öcalan'lı yanıt

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Bolu Kampı kapanış konuşmasında yaptığı açıklamada MHP lideri Devlet Bahçeli'ye yanıt verdi.

Davutoğlu'ndan Bahçeli'nin 'PKK'ya özlem' sözlerine 'Osman Öcalan'lı yanıt

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, "Serok Ahmet’in PKK özlemi, Babacan’ın HDP sevdası, Kılıçdaroğlu’nun bölücülük merakı siyasette üçüncü bir blok arayışı değil düpedüz vatana ihanettir" sözlerine, "PKK'ya özlem, 23 Haziran seçimleri öncesi İmralı'dan gelen mektuba sessiz kalınarak gösterildi" diye yanıt verdi.

Davutoğlu ayrıca, Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Sefer Üstün ile Vahdettin İnce'nin HDP'nin 4. Olağan Kongre'sine katılmasına ilişkin Bahçeli'den gelen sert tepkiye de yanıt verdi.

Danışma meclisi toplantısında tüm partilerin genel başkanvekillerinin bir araya gelerek söz alıp konuştuğunu hatırlatan Daavutoğlu, "Bu yadırganmıyorsa bir davete icabet etmek neden yadırgansın?" diye sordu. Davutoğlu devamında, "Terörle çizgisi olmadıkça hiçbir partiyle bu alanda iş birliği yapmayız ama her yasal zeminde bulunur, herkesi dinler, nezaket kuralları içerisinde herkesle konuşuruz. Bu zor günler herkesin herkesle konuşma günleri" sözlerini kaydetti.

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"(Serok Ahmet söylemine yanıt) Bu ülkeye hizmetten başka gayri hiçbir şey gözetmemiş bir vatandaş olarak vatan haini olarak bana hitap edilmesini kabul etmem mümkün değildir. Artık ihanet kelimeleri yerine birbirimize saygıyla eleştir yönelttiğimiz bir üslup gelmeli. Bakın kim ihanet kelimesini saygısızca kullanmışsa o kelime kendine geri dönmüştür. Kimse yerli yersiz böyle suçlamalarda bulunmamalıdır. Elinde belgeleri varsa hukuki mercilere vermeli."

BAHÇELİ'YE YANIT

"PKK’ya özlem diye örtülü bir itham var. Burada durmak lazım. PKK’ya karşı en kapsamlı talimatı veren başbakan benimdir. Ben o talimatı verdikten sonra her cumayı bazen Silopi’de bazen Van’da bazen Yüksekova’da oradaki askerlerimizle polislerimizle Kürt vatandaşlarımızla omuz omuza verdik."

"Bugün PKK’ya özlem diye bir itham varsa bu özlem 23 Haziran’dan öncesinde İmralı’dan mektup alındığında susulduğu zaman, Osman Öcalan devletin televizyonuna çıkarıldığı zaman o özlemi duymuş olabilirler. Ama biz hiçbir zaman o özlemi duymadık yalnızca Kürt vatandaşlarımıza özlemle sarıldık. Herkes kendini sorgulamalıdır."

"ELİNDE BELGE VARSA SUNSUN"

“Elinde bir belge varsa sunsun, ben her yerde hesap vermeye hazırım. Ama böyle bir belge yoksa siyaseti bu kadar ayağa düşürmeyelim. Gerçekten bir gün vatanda ihanet söz konusu olduğunda hiç kimseyi ikna edemezsiniz. Siyasette artık bir olgunluk döneminin başlaması lazım."

HDP ELEŞTİRİLERİNE YANIT

"Sayın Bahçeli ve bu konuyu eleştiren diğer partililer Meclis'te arkadaşlarımız bilirler danışma meclisi bir araya gelir ve bütün partilerin grup başkanvekilleri bir arada otururlar. Yine HDP adına başkanvekilli yaparken MHP'de orada söz alır söz verir. Bu yadırganmıyorsa bir davete icabet etmek neden yadırgansın? Terörle çizgisi olmadıkça hiçbir partiyle bu alanda iş birliği yapmayız ama her yasal zeminde bulunur, herkesi dinler, nezaket kuralları içerisinde herkesle konuşuruz. Bu zor günler herkesin herkesle konuşma günleri. "

Etiketler
Bolu Ahmet Davutoğlu Devlet Bahçeli Gelecek Partisi