MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaret ettiği, Deniz Gezmiş’in şahsında suçu ve suçluyu övdüğü iddiasıyla Balıkesir Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan CHP  25 ve 26. dönem  Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, bugün ikinci kez hakim karşısına çıktı. 

Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca  Kayışoğlu, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ve  çok sayıda partili Adliye’ye gelerek Tüm’e destek verdi. Dava 16 Aralık 2019 tarihine ertelendi.

CHP’li Tüm yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘’ Bu “Tarihsel bir Dava’’. Burada sadece Mehmet Tüm değil Deniz’e inanmış milyonlar yargılanıyor. Bu dava da ismini denizlerden alan insanlar, şarkılar, türküler, resimler, sokaklar, parklar yargılanıyor. Denizi seven Halkımız yargılanıyor

Oysa bu gün burada yargılanan ben değil, o koşulları yaratanlar, gençlerin canlarına kıyanlar yargılanmalıdır. Bu davayı açanları halkın vicdanına bırakıyorum.

Böyle bir davanın çağdaş hukuk normlarında karşılığı olamaz. Milletvekilliği görevim esnasında, partimin kongresinde “Deniz Kahramandır” dedim. Denizler'e ve haklı davalarına sahip çıkacağız. Denizlerin “kahraman” olduğunu söylemek suçsa, bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Elbette hak yerini birgün bulacaktır ve BİZİ TARİH AKLAYACAKTIR. Ve bu dava bizim için onur, göğsümüzde taşıyacağımız şeref madalyası olacaktır.

Deniz Gezmiş, yargılandığı ve hapis yattığı günlerde ailesine mektuplar yazmıştı. Ben de yargılandığım mahkemeden ona bir mektup göndermek istedim. Yazdığım mektubu, duruşmada okudum. 68 kuşağının liderine, 78 kuşağından bir mektup gönderiyor ve tarihe not düşmek istiyorum. ‘’ dedi.

*

Sevgili Deniz,

Bu mektubu, seni ışıklara uğurlayışımızın 47 yıl sonrasında, sana “kahraman” dediğim için yargılandığım bir mahkemenin salonundan gönderiyorum.

Bugün bu tarihi dava nedeniyle seni tekrar anmaktan, senin düşüncelerin uğruna yargılanmaktan birkez daha onur ve gurur duyuyorum. Bu dava nedeniyle sana hayranlığım birkez daha arttı.

Sevgili Deniz,

Hani şiirde diyor ya “Kül olayım Kerem gibi yana yana, ben yanmasam sen yanmasan biz yanmasak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa”

Ama sana söz veriyoruz sevgili Deniz. Mücadelene sonuna kadar sahip çıkacağız. Tam bağımsız ve gerçekten demokratik bir ülkeyi birgün mutlaka kuracağız. Barış içinde, özgürlük türkülerini yeniden hepbirlikte haykıracağız. Sana sözümüz olsun.

Sevgili Deniz,

Sana birde güzel bir haberim var. Senden sonra mücadeleni mücadelemiz yaptık Her 6 Mayısta sana olan özlemimizle birlikte inancımızı da çoğalttık. Geleceğin senin mücadelene sahip çıkmaktan geçtiğini öğrendik.

Seni sadece biz değil onlarda bir kez daha iyi anladı. Senden sonra, bin doğduk ve milyonlar olduk. Dün 3 fidandınız, bugün sayende kardeşçesine büyüyen kocaman bir orman olduk. Her evde bir deniz, her denizle okyanus olduk.

Mektubuma son verirken, milyonlarca Deniz’in özlem, sevgi ve selamlarını iletiyorum.

Senin için yazılmış en güzel şarkıların ezgisinde, en anlamlı şiirlerden birini, isminin verildiği parklardan birinde açılmış bir çiçekle, sana armağan ediyorum.

Sen rahat uyu sevgili Deniz.

Sana selam olsun, Aşk olsun çocuk sana aşk olsun.

Seni devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklıyorum sevgili Deniz.

Mehmet TÜM