Trafikte kadının arabasına yumruk ve tekmeyle saldırdı: Serbest bırakıldı

İstanbul Kağıthane’de sürücü bir kadın, motosikletiyle yol isteyen şahsa trafik yoğunluğu nedeniyle yol veremeyince saldırıya uğradı. Avukat Kazım Yiğit Akalın yorumladı.

Trafikte kadının arabasına yumruk ve tekmeyle saldırdı: Serbest bırakıldı

Kağıthane’de sürücü bir kadın, motosikletiyle yol isteyen şahsa trafik yoğunluğu nedeniyle yol veremeyince dehşeti yaşadı. Motosikletinden inen şahıs, kadın ve annesinin olduğu araca tekme ve yumruklarla saldırdı. Korku dolu anlar kameralara yansırken, Çeliktepe Polis Merkezi Amirliği ekipleri tarafından yakalanan saldırgan adli kontrolle serbest kaldı. Karara tepki gösteren Ebru Özkaynak, “Korkarak yaşıyorum, karar gözden geçirilmeli” dedi.

Olay, geçen Cumartesi günü saat 12.46 sıralarında Kağıthane Emniyet Evleri Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, cadde üzerinde otomobiliyle eşi Burak Özkaynak ile ablası Eda B.’yi bekleyen Ebru Özkaynak’ın aracının yanına motosikletle gelen bir şahıs, yol istedi.

KADININ ARACINA SALDIRDI

Ancak sürücü Ebru Özkaynak trafik yoğunluğu nedeniyle bunu yapamayacağını söyleyince şahıs, kadının aracına tekme ve yumruklarla saldırdı. Araçta annesi Sultan D. varken dehşeti yaşayan kadın, neye uğradığını şaşırdı. Annesiyle birlikte büyük korku yaşayan kadın, korkuyla aracında bağırdı. Tehditler savuran trafik magandasını çevredeki vatandaşların araya girmesiyle uzaklaştırıldı. Yaşananlar ise cep telefonu kamerasına yansıdı. Mağdur Ebru Özkaynak ise yaşadığı o dehşet anları anlattı.

“KARARDAN HİÇ MEMNUN DEĞİLİZ, KORKUYORUZ”

Karar tepki gösteren Ebru Özkaynak, “Şikayetçi olduk ve günlerdir bu konuyla ilgileniyoruz. Ancak kendisi denetimli olarak serbest bırakılmış. Şu an kendisi elini kolunu sallayarak geziyor. Ben orada tanıdığım insanların yanına aracımla gidemiyorum. Çünkü başıma ne geleceğini bilmiyorum. Bu şahsın zaten sabıkası kabarıkmış. Biz karardan hiç memnun değiliz. Bu kararın gözden geçirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Söyleyebileceğim tek şey ne sizin ne de yakınlarınızın karşısına Allah bunları çıkartmasın. Bana bunu yapma hakkı yok ama bunu yapabileceği hiçbir hareketim olmamıştı. Günlerdir bununla yaşamak zorundayım” dedi.

GÖZALTINA ALINDI

Olayın ardından saldırıya uğrayan Özkaynak’ın şikayeti üzerine Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü Çeliktepe Polis Merkezi Amirliği ekipleri, çalışma başlattı. Çalışmalar çerçevesinde görüntüleri inceleyen polis, şahsın Fehmi P. olduğu tespit edildi. Devam eden çalışmalarda ise bir cadde üzerine şahıs yakalandı.

Gözaltına alınarak emniyete götürülen şahsa ifadesi alınarak “tehdit-hakaret” suçundan adli işlem yapıldı. Emniyette işlemleri tamamlanan şahıs, sevk edildiği adliyede çıkartıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

"HUKUKEN DOĞRU KABUL EDİLEBİLİR"

Konuyla ilgili Gerçek Gündem'e açıklamalarda bulunan Avukat Kazım Yiğit Akalın şunları söyledi:

"Bu tür serbest bırakılma olayları ile karşılaştığımızda, insanlar mağdurun yanında olma kaygısıyla iyi niyetle öfkelense de kamuoyunun ilk refleksi olan failin tutuklanması beklentisi, tutuklama için Ceza Muhakemesi Kanununun aradığı şartlarla uyuşmayabilmektedir. Failin bu olaydaki eylemi mala zarar verme, tehdit ve hakaret suçlarını meydana getirebilir; bu suçlar ise Ceza Muhakemesi Kanunu m. 100’de sayılan katalog suçlardan değildir. Dolayısıyla failin kaçma şüphesi yoksa ve delilleri yok etmesi yahut gizlemesi, değiştirmesi mümkün değilse -ki bu olayda mümkün görünmemektedir- tutuklama kararı verilmemesi her ne kadar bazen kamuoyu vicdanı ile örtüşmese bile hukuken doğru kabul edilebilir.

Bu kapsamda tutuklama mümkün olmasa da, mağdurun endişelerinin giderilmesi adına “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamında şiddet ve şiddet tehdidi içeren davranışlarda bulunan fail hakkında kolluğa yahut yetkili Aile Mahkemesine başvuruda bulunularak mağdura, mağdurun konutuna ve işyerine yaklaşılmaması, benzer davranışlarda tekrar bulunulmaması şeklinde önleyici tedbirler alınması talep edilebilecektir. Tedbirin ihlali halinde ise üç günden on güne kadar zorlama hapsi gündeme geleceği için caydırıcılık sağlanabilecektir."

Kaynak: İHA

Etiketler
Trafik Gözaltı