İsmailağa'da kavga: 'Cübbeli'den 'Avrupa Birliği'nden alınacak hibe'ye tepki

Kadınlara yönelik fetvaları ve altı yaşındaki çocuğun istismarıyla gündeme gelen İsmailağa cemaatiyle bağlantılı Yavuz Sultan Selim Gençlik Derneği’nin, “İslamofobiyle mücadele” için AB’den 31 bin 455 Avro hibe aldığı ortaya çıktı.

İsmailağa'da kavga: 'Cübbeli'den 'Avrupa Birliği'nden alınacak hibe'ye tepki

İsmailağa cemaatinin eski lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun torunu Abdulhalik Ustaosmanoğlu’nun başkanlığını yaptığı Yavuz Sultan Selim Gençlik Derneği’nin, Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olarak bilinen Avrupa Komisyonu’ndan “Erasmus+Gençlik Programı” kapsamında hibe aldığı ortaya çıktı.

Programa “Pandemi Sonrası Dijital Yaşam ve Dijital Yaşamın İslamofobi Etkileri” başlıklı proje ile başvuran dernek için 31 bin 455 Avro kaynak sağlandı. 1 Aralık’ta başlayan projenin bitiş tarihi ise 31 Mayıs olarak belirlendi.

HEDEF GENÇLİK

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, projeye ilişkin bilgi notunda, pandemiyle birlikte dijital dünyada da İslamofobinin etkisinin sürdüğü belirtilirken, “Dijital yaşamın getirdiği yenilikleri doğru kullanarak İslamofobinin etkisini azaltmak için gençlik politikalarını hayata geçirmek istiyoruz. İslamofobinin dijital yaşamdaki etkilerini azaltmayı amaçlıyoruz” denildi. Proje kapsamında yaşları 18-30 arasında değişen 50 kadın ve 50 erkeğe yönelik 7 gün süren çalıştay yapılacağı da aktarıldı.

CÜBBELİ'DEN TEPKİ

Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, İsmailağa’nın Avrupa Birliği’nden alacağı hibe ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Ünlü, mensubu olduğu İsmailağa’nın tartışmaları olduğu kesimine tepki gösterdi. Ünlü, “20-30 bin euro için bu zillete katlanmak asla câiz değildir” dedi.

Ünlü şunları ifade etti:

“Eğitim için Avrupa Birliği'ne proje sunup onlardan para almak, 20-30 bin euro için bu zillete katlanmak asla câiz değildir. Hangi dernek veya vakıf böyle işler yapıyorsa bunlara dikkat edilmelidir, sadece Avrupa Birliği için değil Arap âleminden de olsa veya Pakistan Afganistan yöresinden de olsa dış devletlerden bir dernek ve vakfın yardım ve bağış kabul etmesi uygun olmaz. Zira bugün para alan yarın emir alır.”

Etiketler
AKP Avrupa Birliği İsmailağa Kavga