Türkiye'de koronavirüs vakaları her geçen gün artarken, kafe ve restoranlar Ramazan ayında 1 ay süreyle yine sadece paket servis ve gel-al olarak hizmet verecek.

Uşak'ta esnaflar alınan bu kararı protesto etmek için Tiritoğlu Parkı'nda bir araya geldi.

Uşak Esnaf Meclisi adına müzisyen Suat Aygün, hizmet sektörü çalışanları olarak çok zor durumda olduklarını söyledi. İş yerlerinin bir yıldır kapalı olmasına rağmen tüm giderlerinin artarak devam ettiğini belirten Aygün, "Alınteri ile çalışanlar açlığa mahkum edildi. Birçok müzisyen arkadaşımız intihar etti. Yurt işletmecileri ve çalışanlar vergilerini tıkır tıkır ödedikleri halde hiçbir destek alamadılar" ifadelerini kullandı. 

''İKTİDAR HALKIN GEÇİMİNİ YOK SAYIYOR''

İktidarın halkın sağlığını düşünmediğini vurgulayan Aygün, "İktidar halkın geçimini yok sayıyor. Şimdi yine kapanma yapılacak. Sorumsuz hükümet görevlileri yüzünden virüsün cezasını daha fazla çekecek gücümüz kalmadı. Artık buna dur demeliyiz. Bir ay tam kapanma olsun. Çalışanların geçimleri karşılansın. Bir ay sigortalı çalışan kısa çalışma ödeneğinden yararlansın. Kısa çalışma ödeneği asgari ücret seviyesine yükseltilsin ve devam etsin. İşçilerin emeklilik için sigorta günleri tam sayılsın. İşyerlerimizden kapalı oldukları dönem için alınan stopaj, damga vergisi ve oda aidatları iptal edilsin ve alınanlar iade edilsin. Kira ve ciro kaybı desteği yaygınlaştırılsın. Tekel bayilerinin saat ve gün sınırlaması kaldırılsın. Bu sayede ülkece virüsü yenelim ve yaz aylarına rahat girelim. Öyle ya da böyle bizler dayanışma içinde bugünleri atlatırız. Ama günü geldiğinde bugünlerin hesabını da sorarız" diye konuştu.