Enerjide arka arkaya zamlar: Elektrikten sonra doğalgazda da yüzde 20 artış

Elektrik üretim amaçlı doğalgaz tarifesi ile büyük sanayi kuruluşlarında ve küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan gazın satış fiyatı yüzde 20 artırıldı. Geçen günlerde ticari elektrik aboneleri için zam yapılmıştı. Söz konusu zamların enflasyon üzerinden olumsuz etkisi olacak.

Enerjide arka arkaya zamlar: Elektrikten sonra doğalgazda da yüzde 20 artış

BOTAŞ'ın internet sitesinde ekimde geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife tablosu yayımlandı.

Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine ekimde uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.

TARİFE AÇIKLANDI

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi.

Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.

Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık hesaplanıyor.

Enerjide arka arkaya zamlar: Elektrikten sonra doğalgazda da yüzde 20 artış - Resim : 1

KONUTTA ZAM YOK

Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruda, "Konutlarda kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır" ifadesi kullanıldı.

ELEKTRİĞE DE ZAM GELMİŞTİ

Cuma gecesi, 1 Ekim'den itibaren geçerli olan elektrik tarifesi mesken aboneleri için sabit kalırken, ticarethane ve sanayi aboneleri için yaklaşık yüzde 20 arttığı açıklanmıştı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) faaliyet bazlı, nihai ve yeşil tarife tabloları Resmi Gazete'de de yayımlandı.

İlk kademede bulunan mesken abonelerinin tarifesinde kilovatsaat başı fiyat 134,1070 kuruş, yüksek kademede yer alanların tarifesinde ise kilovatsaat başı fiyat 199,1154 kuruş olan rakamlarda değişikliğe gidilmedi.

İlk kademede yer alan ticarethane abonelerinin tarifesinde elektriğin kilovatsaat fiyatı 279,0395 kuruş, yüksek kademedeki kilovatsaat fiyat da 370,6589 kuruş oldu.

Alçak gerilim sanayi abonelerinin elektrik tarifesinde kilovatsaat fiyatının 370,1826 kuruş olması kararlaştırıldı.

Öte yandan, yeşil tarifede kilovatsaat fiyatı 312,4942 kuruş olarak belirlendi.

ENFLASYONA ETKİSİ BÜYÜK OLACAK

Enerji fiyatlarında yapılan zammın enflasyon üzerindeki etkisi büyük oluyor. Geçim sıkıntı yaşayan vatandaşın omzuna yüklenen yük, son doğalgaz ve elektrik zamlarıyla daha da artacak. Söz konusu iki zam da üreticinin maliyetini arttıracak ve artış vatandaşın tükettiği hemen her üründe zamlara neden olacak.

Etiketler
Enflasyon Elektrik Doğalgaz Zam