Bahçeli hedef göstermişti, BİM'den yanıt geldi!

BİM İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, "Sürekli zam yapan zincir marketlerin, FETÖ ile irtibatı araştırılma" sözlerine yanıt verdi.

Bahçeli hedef göstermişti, BİM'den yanıt geldi!

Geçen hafta partisinin grup toplantısında 'zincir marketlerin yaptığı zamları' gündemine alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Zincir marketlerde gün aşırı yapılan zamların toplumsal huzurumuza tahammülsüzlük olduğu kanaatindeyim. Zincir marketlerin FETÖ'yle irtibatı araştırılması gerekmektedir. Bu açgözlülere müsamaha gösterilmemelidir" dedi.

Bahçeli'nin sözlerin ardından Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan BİM İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç, "Birçok işetmemiz zarar ediyor. Kâr edenler de yüzde 0 ile 4 arasında kâr marjı ile çalışıyor. Kârlılıktan feda etsek bile esas odaklanmamız gereken şeyler maliyetler" dedi.

"ORGANİZE PERAKENDE SEKTÖRÜ ENFLASYONU TETİKLEMİYOR"

Aykaç, Son 5 yılda BİM adına kâr marjlarında bir artış olmadığını söyleyerek “Dışa bağımlılığı azaltıp hayvancılığı kalkındırmak zorundayız. Peynir fiyatlarının et fiyatlarını geçtiği konuşuluyor. Önümüzdeki dönemde et fiyatları da artacak. Enflasyon dünyanın yaşadığı bir şey, Türkiye’de biraz daha farklı yaşanıyor. Maliyet enflasyonu var. Buna eğilmediğimiz sürecek konuşulan şeyler bilgiye dayalı olmaz. Organize perakende sektörü enflasyonu tetiklemiyor" ifadelerini kullandı.

 "BAKAN MUŞ, BİZE BÖYLE İLETTİ"

Market denetimlerinde Ticaret Bakanlığı’nın farklı yollara başvuracağını ifade eden Aykaç, “Veriler üzerinden yorum yapmak gibi bir düşünceleri var. Ticaret Bakanı Mehmet Muş bize öyle iletti. Biz satış fiyatına ilişkin verilerimizi paylaşacağız. Kontroller sıkılaşabilir hiçbir sorun yok. Varsa bir hata devlet mevzuatlar çerçevesinde gereğini yapar” dedi.

Kaynak: Gerçek Gündem