500 dolar ifade edilmişti: Asgari ücret dolar kuru üzerinden ne kadar oldu?

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete ilişkin "Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak" dedi. Bilgin'in açıklamaları sonrası 1 Temmuz 2023 itibarıyla yeni asgari ücret net 11 bin 402 liraya yükseldi. Böylece dolar kuru üzerinden rakam belli oldu.

500 dolar ifade edilmişti: Asgari ücret dolar kuru üzerinden ne kadar oldu?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ara zam için üçüncü toplantısını gerçekleştirdi.

Üçüncü toplantının ardından yeni asgari ücret, yüzde 34 artışla net 11 bin 402 TL olarak duyuruldu. Asgari ücrete kamu desteği de 400 TL'den 500 TL'ye çıkarıldı.

ASGARİ ÜCRET DOLAR KURU ÜZERİNDEN NE KADAR?

Böylece yılın ikinci yarısında uygulanacak olan 11 bin 402 TL net asgari ücret, güncel dolar kuru üzerinden hesaplandığında 483 dolar olarak kaydedildi.

500 DOLAR OLACAĞI İFADE EDİLMİŞTİ

Asgari ücrette ara zam görüşmeleri başlamadan önce kamuoyunda bazı rakamlar gündeme gelmişti. Önceki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücrete Temmuz zammı için "Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak" ifadelerini kullanmıştı. Eski bakanın bu açıklamasının ardından kamuoyunda asgari ücretin dolar bazında ele alınması eğilimi öne çıkmıştı.

"SANA DA YARDIMCI OLSUN ALLAH"

Ayrıca, Önceki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücrete Temmuz zammı için 'Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak' ifadelerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergün Atalay, "Vedat Bey'in bir açıklaması var, dolar üzerinden. Türkiye'de yaşıyoruz, Türk parası üzerinden konuşuyoruz. Ama kızım senin dediğin noktaya baktığım zaman şu anda 486 dolar. Belki de asgari ücret tarihinin en yüksek rakamı. Bu mükemmel bir şey mi? Değil. Ama bugünün şartlarında yapılması gerek buydu, bunu yaptık. Geçen dönem Aralık ayında ben imzalamamıştım. Bu dönem komisyonla oturduk ve bir mutabakat sağladık. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Muhabir: "Efendim rakam 500 doların altında kaldı ama..."

Kızım özellikle Allah kolaylık versin, sana da yardımcı olsun Allah.

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Asgari Ücret Dolar Dolar kuru Temmuz