Sivas'ta hasadı başladı, faydası saymakla bitmiyor: 10 kat daha besleyici!

Sivas'ta bazı alternatif ürünlerin de yetişebildiğini göstermek için mor patates ekildi. Antioksidan özelliği, kalsiyum değeri ve magnezyum değeri yüksek olan mor patatesin 10 kat daha besleyici özelliğiyle, cilt güzelleştirdiği, cilt kanserine iyi geldiği düşünülüyor.

><

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi tarafından ekimi yapılan ve normal patatese göre 10 kat daha besleyici olan mor patatesin hasadına başlandı.

İçerdiği antioksidanlar ve yüksek besin değeri nedeniyle ilgi gören mor renkli patatesin hasadına başlandı. Antioksidan özelliği, kalsiyum değeri ve magnezyum değeri yüksek olan mor patatesten elde edilen gelir öğrencilere burs olarak verilecek.

"TEORİK BİLGİ PRATİĞE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR"

Sivas Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Görevlisi Volkan Yörük, bazı alternatif ürünlerin Sivas’ta yetiştirilebileceğini gösterdiklerini ifade ederek, "Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü’müze ait olan öğrencilerimiz için uygulama alanı yaptığımız yaklaşık 40 dönümlük bir arazi üzerindeyiz. Biz bu arazide öğrencilerimize derslerde anlattığımız bütün bitkisel üretim modellerinin hepsini burada uygulamalı olarak, pratik olarak gösteriyoruz. Bazı alternatif ürünlerinde burada Sivas’ta yetiştirilebileceğini gösteriyoruz" dedi.

Sivas'ta hasadı başladı, faydası saymakla bitmiyor: 10 kat daha besleyici! - Resim : 1

"VERİMİ OLDUKÇA İYİ"

Yörük, mor patateste verimin oldukça iyi olduğunu söyleyerek, "Alışılagelmiş tarım modelinin dışına çıkmak istiyoruz. İlimizde artık farklı alternatif tarım modellerinin, tarım ürünlerinin ve teknolojilerinin artık kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunların bir tanesi de mor patates. İlk zamanlar insanlar için dikkat çekici olmayan ama sonra hızla gelişen ve yaygınlaşan bir üründür. Bizde bunu üniversitemizde denemeye karar verdik. 3 yıldır başarılı sonuçlar alıyoruz. Verimimiz de gayet iyi. Çiftçilerimiz üniversitemizde ki uygulama alanımıza gelirlerse biz burada elde ettiğimiz tüm bilimsel verileri seve seve onlarla paylaşırız" diye konuştu.

"10 KAT DAHA BESLEYİCİ"

Yörük, normal patatese oranla mor patatesin 10 kat daha besleyici bir ürün olduğuna değinerek, "Aslında mor patates tıbbi bir patates olarak ta tanımlanabilir. Normal patatese oranla 10 kat daha besleyicidir. Antioksidan özelliği 4 kat daha fazla olan, kalsiyum değeri, magnezyum değeri yüksek olan bir besinimiz. Özellikle kilo almak isteyen insanlar için belirli oranlarda tüketilmesi öngörülüyor. Tansiyon düzenleyici özellikle kanser hastalarında iyileştirici özelliğiyle ilgili bazı makaleler yayınlandı. Kanser hücrelerinin daha yavaş geliştiği ve daha çabuk iyileştiğini gördüler. Cilt güzelleştirdiği, cilt kanserine iyi geldiğiyle ilgilide son zamanlarda çalışmalar yapılmakta. Bu mor patateslerde hem Sivas halkına hem diğer çiftçilerimize istedikleri zaman burada satışı gerçekleştiriliyor. Satışımızı vakıf üzerinden gerçekleştiriyoruz. Buradan kazandığımız parayla da yaklaşık 100 öğrenciye burs veriyoruz" ifadelerini kullandı.

MOR PATATES

Mor patates, diğer patates çeşitlerine göre daha koyu bir renge ve daha fazla besin değerine sahiptir. Mor patatesin rengi, antosiyanin adı verilen bir antioksidandan kaynaklanmaktadır. Antosiyaninler, vücutta serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olan güçlü antioksidanlardır. Mor patates ayrıca C vitamini, potasyum, lif ve diğer besin değerleri açısından zengindir.

Mor patatesin faydaları şunlardır:

- Kanser riskini azaltmaya yardımcı olur: Antosiyaninler, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını inhibe edebilir,

- Kalp sağlığını destekler: Mor patates, potasyum açısından zengindir. Potasyum, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve kalp hastalığı riskini azaltır,

- Sindirim sistemini destekler: Mor patates, lif açısından zengindir. Lif, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı önler,

- Bağışıklık sistemini güçlendirir: Mor patates, C vitamini açısından zengindir. C vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur.

Mor patates, çok yönlü bir besindir ve birçok farklı şekilde pişirilebilir. Haşlanabilir, kızartılabilir, fırınlanabilir veya püresi yapılabilir. Mor patates, çorbalarda, salatalarda, makarnalarda ve diğer yemeklerde kullanılabilir.

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Sivas