Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Başdanışmanı ve Spor Kurulu Başkanı Kenan Nuhut, Türkiye Futbol Federasyonu'nun, UEFA, FIFA ve CAS ile yaşanacak olası anlaşmazlıklar için yabancı bir hukuk firması ile anlaşmasını eleştirdi.

"Türkiye'de işinin ehli, yüzlerce spor hukukçusu varken, kulüpleri İtalyan hukuk firmasıyla çalışmaya zorlamak, hem avukatlık kanununa, hem de mesleki rekabet anlayışına aykırıdır" diyen Kenan Nuhut, Nihat Özdemir federasyonunun bu yanlışlıktan ivedilikle dönmesini istedi.

Kenan Nuhut, "Konu hem etik, hem de yasalar bağlamında sakıncalar doğuracak niteliktedir. Avukatlık meslek kuralları ile rekabet yasasına aykırı bu durum kararda imzası bulunan TFF yöneticilerinin hukuk önünde hesap vermesi ile neticelenebilir.

Türkiye’de futbolu özerk bir şekilde yönetmekle görevli olan Türkiye Futbol Federasyonu’nun, kendisine bağlı kulüpleri belirli bir hukuk firması ile çalışmaya yönlendirmesi, teşvik etmesi ve aracılık yapması 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve Türkiye Futbol Federasyonu talimatlarına aykırıdır.

Ayrıca, TFF, bu hizmeti yalnızca kulüplere sağlayarak eşitlik ilkesini de ihlal etmiştir. Türkiye'de yüzlerce hukuk bürosu, bir o kadar uzman hukukçu varken, Türk avukatlar UEFA, FIFA ve CAS'taki davalarda başarıyla çalışırken, TFF'nin yabancı hayranlığı ülke sporuna hizmet eden biz spor insanlarını derin biçimde üzmüştür. Sayın TFF Başkanı Nihat Özdemir'in bu konuyu yeniden gündeme alıp, yapılan yanlışlıktan dönmesini talep ediyoruz" dedi.

NE OLMUŞTU?

TFF, Süper Lig kulüplerine hukuki danışmanlık yapması için İtalyan hukuk firması GallavottiBernardini&Partners ile 3 Mart 2022 tarihine kadar geçerli bir sözleşme sözleşme imzalamıştı.