Özel ve İmamoğlu bir araya geldi: Aramızda kardeşlik ilişkisi var, bizi iktidara taşıyacak!

Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i ziyaret etti. İmamoğlu ve Özel, ortak açıklamalarda bulunuyor. Özel, İmamoğlu için, "Aramızda kardeşlik ilişkisi var, bizi iktidara taşıyacak "dedi.

><

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği, Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) 38. Olağan Kurultayı hafta sonu yapıldı.

İlk gün genel başkan seçimi oldu. Kurultayda 81 ilden bin 367 delege, yeni genel başkanın belirlenmesi için oy kullandı.

Seçimde Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel'in yarıştığı seçim ikinci tura kaldı. İkinci turda 812 oy alan Özel, CHP'nin 8. yeni genel başkanı oldu.

Bu sonuçla CHP'deki 13 yıllık Kemal Kılıçdaroğlu liderliği sona erdi. Dün, kurultayın ikinci gününde ise Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri yapıldı.

CHP, Özgür Özel öncülüğünde yeni döneme girecek ve 5 ay sonra 31 Mart 2024 seçimlerine gidecek.

İLK GÖRÜŞME

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP'nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel'i ziyaret etti.

İkili görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

Özel, İmamoğlu için, "Aramızda kardeşlik ilişkisi var, bizi iktidara taşıyacak" dedi.

Ayrıca Meclis Grup Toplantısı'nın bu salı değil, haftaya salı olacağını belirtti.

İmamoğlu'nun açıklamaları:

“Malumunuz 38'nci kurultayımız ile ilgili süreç tamamlandı. Ben de süreci tamamladıktan sonra kurultay başkanı olarak kendilerini ziyaret edip, sürece dair hem teşekkür ettim hem de bilgi aktardım. Dualarımız, hep bir olalım, birlikte olalım, sıkıntısız, hiç kötü anılacak bir tarafı olmayan bir zaman dilimi geçsin. Çünkü yüzüncü yılındayız Cumhuriyetimizin, yüzüncü yılındayız partimizin. 38'nci kurultayı, yeni yüzyılın ilk günleri, böylesi bir ortamda bana kurultay başkanlığı nasip oldu. Kendi adıma çok gururluyum, onurluyum. Aynı zamanda kurultay çok nezaketli, çok dengeli, seviyeli geçti. Önceki dönem Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na yürekten teşekkür ediyorum. Kendilerini de yakın zamanda ziyaret edip, kurultay sürecine dair hem düşüncelerimi hem de teşekkürlerimi kendisine sunacağım. Bu kapsamda bugün de sekizinci Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel Genel Başkanımızı ziyaret ettim ve kurultay ile ilgili düşüncelerimi ve sürece dair bilgi verdim. Görevimi bitirmiş oldum. Genel Başkanımdan izin isteyerek İstanbul'a görevimin başına dönüyorum. Kendilerine teşekkür ederim kabulleri için. Güzel bir buluşma oldu. Sizler de sürpriz oldunuz açıkçası. Hoş geldiniz diyeyim. Kurultayımız hayırlı olsun. Genel Başkanımızın bu görev dönemi hem CHP'ye hem Türkiye'nin siyaset yaşamına, demokrasisine ve milletimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”

Özgür Özel'in açıklamaları:

“Ekrem başkanımız nezaket gösterdiler, kurultayı tamamladıktan sonra, görevini bitirdikten sonra ayrılmadan beni ziyaret ettiler. Ekrem başkan için şöyle söylemek lazım, hangi işin ucundan tutsa dört dörtlük yapan ve başarıyla sonuçlandıran birisi. Geçirdiğimiz kurultay sürecinde elbette herkes bu göreve talip olmak ister ama teklif etseniz herkesin iki kere düşünüp vereceği bir karardır. Sonuçta da CHP tarihinde bir ilk yaşandı. Kurultayın gergin olabileceği, farklı zorlukların olabileceği biliniyordu. Ekrem başkan bu güvene layık olduğunu ve bu işi en iyi yapabilecek kişi olduğunu gösterdi. Çok zor bir kurultayı çok başarılı bir şekilde yönetti. Kendisine özellikle teşekkür ediyorum.

'CHP'Yİ ÇOK GÜZEL YERLERE TAŞIYACAK'

Sayın Genel Başkanımız kurultayda 'partimizi güvenli bir limana ulaştıracağım' demişti. Tam da öyle oldu. CHP'nin en güvenli limanı, en yetkili olan kurultayı idi. Büyük bir nezaket içinde, karşılıklı anlayış birliği içinde güzel başlayan kurultayımız güzel şekilde sonuçlandı. Ben şimdi buradan Ekrem başkanımı yolcu edeceğim ama hep konuşulan bir şey vardır, yıllardır, aylardır bıktığımız bir şey, ‘Ekrem başkan ile aramızda nasıl bir ilişki var?’. Buradan şunu ifade edeyim. Yukarıda kısa baş başa görüşmemizde de öyle bitirdik. Bizim aramızdaki ilişki kardeşlik ilişkisi, kardeşlik hukuku. Ama bu kardeşlik hukuku CHP'yi çok güzel yerlere taşıyacak, CHP'yi iktidara taşıyacak. Türkiye'yi güzel yerlere taşıyacak. İkinci yüzyılda kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e layık başarıları hep birlikte alacağız.”

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Özgür Özel Ekrem İmamoğlu CHP İstanbul