DP'li Uysal'dan asgari ücret yorumu: İşveren görüş beyan edememiş

DP lideri Gültekin Uysal, asgari ücret görüşmelerinde işverenlerin fikir beyan edemediklerinin kendisine söylendiğini aktardı.

DP'li Uysal'dan asgari ücret yorumu: İşveren görüş beyan edememiş

Halk TV'de Özlem Akarsu Çelik'in hazırlayıp sunduğu Liderler Özel programının bu haftaki konuğu Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal oldu.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uysal, bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 8 bin 500 liralık asgari ücreti yorumladı.

Uysal, "Türkiye'de çok hızlı bir fiyat istikrarını sağlayacak, bambaşka politikalarla ete kemiğe büründürmediğiniz sürece bu tür dokunuşlarla sadece ve sadece seçim gününe endeksli hamleler. Bu kararın alınma usulü açısından da bir çarpıklık ortada. Türk-İş yok. Sayın Erdoğan asgari ücret tespit etme komisyonu üyesi değil. O noktada ben işveren tarafıyla da değerlendirme yaptığımda onlar neredeyse görüş bile beyan edememişler.

İşveren kesimi çok bir şu ölçekte olsun diye beyanda bulunamamış. Türk-İş 9 bin gibi bir rakamı beyan etti. Masada yok. Bu topyekûn bir değerlendirme yapmaya mecbur ediyor. Bu çarpıklık... Kendi elinizle uyguladığını politikalarla patlattınız" dedi.

"CHP'NİN İÇ MESELESİ"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen 2 yıl 7 ay 15 günlük hapis ve siyasi yasak cezasına ilişkin de konuşan Uysal şunları söyledi:

Sayın Erdoğan modellemesi üzerinden bile gitsek İBB Başkanı son 20 yıllık süreçte her zaman bir namzettir. Bu tabiidir. Ben geçmişte de bu sorulara sınırlı çizgide değerlendirmeler yaptım. Netice itibarıyla CHP'nin kendi iç süreçleriyle ilgili de bir meseledir. Elbette toplumsal kabul, toplumsal beklentilerin olması ben bunu doğal karşılıyorum.

Sayın İmamoğlu'nun da zaman zaman yaptığı açıklamalar var. Altılı Masa olarak bizlerin temel şeyi; isimler, şahıslar mutlaka iki düzlemde yaşanan siyasi rekabette cumhurbaşkanlığı özellikle siyasal karakterin rekabeti. Biz bir paket programı milletin önüne koymaktır.

İstinaf sürecinin iktidar zamanlamayı kendi ihtiyacına göre hızlandırabilir. Onu atlamışlar. Kamu görevlilerinin muhatap olduğu hakaret davalarında Yargıtay sürecinin de önü açılmış onu atlamışlar. Ülkede Anayasa'yı, kanunları zamana iktidarın lehine aleyhine göre uygulandığı bir Türkiye var. Burada bir hukuk devletinden bahsedemeyiz.

Etiketler
İşveren Gültekin Uysal Asgari Ücret