CHP'li Muharrem Erkek: Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla çocuklar bile yargılanıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale milletvekili Muharrem Erkek, partisinin 2022 Adaletsizlik Envanteri Raporunu açıkladı. Erkek, çocukların bile cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılandığını söyledi.

CHP'li Muharrem Erkek: Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla çocuklar bile yargılanıyor

CHP'li Muharrem Erkek, partisinin 2022 Adaletsizlik Raporu'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Merkezi'nde basının karşısına çıkan Erkek, "Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla çocuklar bile yargılanıyor" dedi.

Erkek'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Saray’da yaşayanların bir eli yağda bir eli balda. Ama altta kalanın canı çıksın. Artık söyledikleri bu.

Mahkemelerde de adalet kaybı oldu.

Halkın haber alma özgürlüğünden bile korkuyorlar.

Türkiye gazeteciler için en tehlikeli ülke sıralamasında üçüncü sırada. Gazetecileri en çok hapse atan ülkeler arasında dördüncü sıradayız. Türkiye bu tabloyu hak etmiyor.

Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla çocuklar bile yargılanıyor.

Türkiye özgür olmayan mutsuz ülkeler kategorisinde.

Halil İbrahim soframızı büyüteceğiz. Her şeyi adaletle bölüşeceğiz.

6 kere imar affı çıkaran Erdoğan, bugün imar affı çıkarmayacağız diyor. Bugün maalesef yıkılan şehirlerimizde imar aflarını müjdediliyordu halka. 'Sorunlarınızı çözdük' diyordu. Yüz binlerce binaya imar affı çıkardılar, o binalar maalesef vatandaşlarımıza mezar oldu.

Devletin temeli olana adaleti çürüttüler. Devletin kolonlarını kestiler.

Türkiye’de, 2017 yılında OHAL koşullarında bir referandum gerçekleştirildi. Bu referandum ile kuvvetler ayrılığı yok edildi ve sonuçta her alana yansıyan bir adaletsizliğin önü açıldı. Ülkemizde 2018 yılından sonra iyiye giden hiçbir veri yoktur. Bu kapsamda 2020 yılında Saray iktidarının ülkemize yaşattığı adaletsizlikleri “adaletsizlik pandemisi” olarak tanımlamıştık. 2021 yılında ise “adaletsizlik yeni varyantlarla devam ediyor” demiştik. Geldiğimiz aşamada Türkiye’de yurttaşlarımızı, kritik eşiklerde yaşamaya, hukuksuzluklara, adaletsizliklere ve yoksulluğa alıştırmaya çalışan bir iktidar mevcuttur. 2022 yılında gördük ki keyfilikle ve tasarlayarak Türkiye’yi batırıyorlar. Taammüden memleketi batırıyorlar!

Geçtiğimiz yıla şöyle bir dönüp baktığımızda her yerden adaletsizlik saçılmaktadır. Güzel ülkemizde daha önceden eğitimde öyle ya da böyle bir fırsat adaleti söz konusuydu. Geldiğimiz noktada eğitimde adaletten bahsetmek mümkün değildir. İnternete, kitaba, kaynağa ulaşmayı geçtik, temel gıda maddelerini beslenme çantalarına koyamadıkları için okula gidemeyen, açlıktan bayılan öğrencilerin olduğu bir ülke haline geldik.

Sağlık artık “Türk hekimlerine emanet” aşamasından oldukça uzakta, çünkü Türk hekimleri maalesef şiddete maruz kaldığı, değerleri bilinmediği ve hak ettiklerinin çok uzağında özlük haklarına mahkum edildiği için ülkemizi terk ediyorlar. “Sağlıkta kuyruklar son buldu” diyorlardı. Kuyruğuna girecek doktor yok, sırada bekleyip alınabilecek ilaç yok. Görüntüleme randevuları acil hastalar için bile aylarca sonraya verilebiliyor. “Sağlıkta çağ atladık” ifadesinde geriye doğru bir çağ değişikliği olduğu açıktır. Anayasa’nın 56. maddesi “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.” diyerek devlete bu konuda özel bir görev yüklemiştir. Geldiğimiz aşamada Saray iktidarı sağlıkta da adaleti yok etmiştir.

Saray iktidarı, bir avuç yandaşı ve yakınları hariç gelir adaletiyle ilgilenmeyi çoktan bıraktı. Ekonomide adaletten değil, uçurumlardan bahsetmek gerekmektedir. İktidarı üzmemek, gerçekleri gizlemek üzere çalışmalarına hız kesmeden devam eden Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre 2022 yılsonu enflasyonu yüzde 64.27’dir. Oysa Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise bu oranı yüzde 137.55 olarak hesaplanmaktadır. Orta sınıf tamamen eritilmiş, siyaset Saray yandaşları için geçim kapısı haline gelmiştir.

Mahkemede adalet yok! Türkiye’de adalete güven yüzde 30’lardadır. Başka bir ifadeyle yurttaşlarımızın yüzde 70’i mahkemeye düştüğünde adaletin tecelli etmeyeceğini düşünüyor.

Millet İttifakı olarak bu tespitleri yapmakla yetinmedik. 2022 yılında Genel Başkanlarımızın önderliğinde altı siyasi parti olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik. 28 Şubat 2022’de Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metnimizi, 28 Kasım 2022’de ise Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerimizi kamuoyuyla paylaştık. Bu sırada seçim güvenliği, kurumsal reform gibi konularda altı parti çalışmalarımız devam etti. Liderlerimizin yaptığı toplantılarda, Türkiye’nin hem güncel hem de kronik sorunlarına çözüm önerileri açıklandı. 2022 yılı, bir önceki yılın sonundan başlayarak ülkemizin tarihinde görülmemiş bir siyasi deneyime tanıklık etti ve altı parti “demokratik hukuk devleti” asgari müştereğinde bir araya geldi. Çünkü hepimiz biliyoruz ki yaşadığımız tüm adaletsizliklerin temelinde mevcut tek adam sistemi yatmaktadır. Bu değişmeden, demokratik hukuk devleti temelinde yeni bir sistem inşa edilmeden aş da iş de ekmek de olmayacaktır! Bu bilinç ve inançla çalışmaya devam edeceğiz.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı da olan 2023, tüm adaletsizliklerin adaletle ortadan kaldırılmaya başlanacağı yıl olacaktır. İlk seçimden sonra Adaletsizlik Envanteri Raporu hazırlanmayacak bir sistem kuracağız.

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Muharrem Erkek CHP Çanakkale