AİHM: HDP milletvekillerinin tutuklanması insan hakları ihlali

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, tutuklanan HDP milletvekilleriyle ilgili hak ihlali kararı verdi

AİHM: HDP milletvekillerinin tutuklanması insan hakları ihlali

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP eski Eş Başkanı Figen Yüksekdağ Şenoğlu ile birlikte 2015 yılında TBMM’ye seçilen 12 HDP üyesinin yaptığı başvuruda Türkiye’nin “insan hakları ihlalinde bulunduğuna” hükmetti.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre 2016 yılında dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından HDP üyelerinin tutuklanmasıyla Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğunu duyuran AİHM, TBMM üyesi olmalarına rağmen hala cezaevinde olan HDP üyelerinin serbet bırakılması için Türkiye’nin gerekeni en kısa zamanda yapmasını istedi.

Başvuru sahipleri TBMM üyesi olup “dokunulmazlığa” sahip olmalarına, suç işlediklerine dair makul bir şüphe ortaya konulamamasını ve siyasi söylemleri yüzünden tutuklandıkları gerekçesiyle AİHM başvurmuştu.

AİHM, başvuruyu yapanların özgürlük ve güvenlik hakkıyla, ifade özgürlüğü ve seçme ve seçilme haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Karar gereği Türkiye başvuru sahiplerine yaklaşık 183 bin euro tazminat ödeyecek.

2017 yılında yapılan başvuruyu karara bağlayan AİHM, siyasi demeçleri yüzünden 2016 ila 2017 yıllarında gözaltına alınan HDP üyelerinin yaptığı başvuruda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinin, 5. maddenin 1.,3. ve 4. fıkralarının, 1. protokolün 3. maddesinin ve 18. maddenin ihlal edildiğine hükmetti.

Figen Yüksekdağ Şenoğlu ile birlikte, İdris Balüken, Besime Konca, Abdullah Zeydan, Nihat Akdoğan, Selma Irmak, Ferhat Encu, Gülser Yildirim, Nursel Aydoğan, Çağlar Demirel, Ayhan Bilgen, Burcu Çelik, Leyla Birlik, Türkiye aleyhine başvuru yapan HDP üyeleri arasında yer alıyordu.

Etiketler
AİHM HDP İnsan hakları Mahkeme Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi