Ahmet Davutoğlu: 'Erdoğan, seçimde güvenoyu alamadı'

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Erdoğan referandum niteliğindeki seçimde güvenoyu alamadı" açıklamasında bulundu.

Ahmet Davutoğlu: 'Erdoğan, seçimde güvenoyu alamadı'

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde açıklamada bulundu.

"ERDOĞAN GÜVEN OYU ALAMADI"

Davutoğlu, Erdoğan'ın toplumdan 'güvenoyu alamadığını' savunurken ikinci tur için Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı seçmenlerine seslendi.

Davutoğlu şunları söyledi:

"Bu sonucun ortaya çıkardığı en açık gerçek şudur: Kullandığı bütün devlet imkanlarına rağmen Erdoğan bir referandum niteliğindeki seçimde güvenoyu alamamıştır. Bakmayın siz; dün gece erken zafer havası oluşturma çabasına. Toplumun yarısından fazlası onun otoriter yolsuzluk düzenine hayır demiştir. Az bir farkla da olsa halkımız statükoya hayır demiş, değişim talebini sandıklara yansıtmıştır.

Dün oy kullanan seçmenimize de seslenmek istiyorum. Seçimler her zaman topluma ikinci bir şans vermez. Şu ana kadar eleştirdiğimiz sistemin belki de tek yararlı tarafı hepimize yaptığı tercih konusunda ikinci kez düşünme şansı vermesidir. 13 gün sonra bir kez daha sandık başına gidip, ülkemizin geleceğine karar vereceksiniz.

Başta Erdoğan’a ve Cumhur İttifakına destek verenler olmak üzere bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum: Son beş yıl içinde yaşadıklarınızı daha da katmerlenmiş bir şekilde yaşamaya hazır mısınız? Daha fazla yoksulluk, daha fazla yolsuzluk ve nefes bile aldırmayan bir yasaklar düzeni. Ne olacağını hep beraber yaşadıklarımızdan biliyoruz. Her gün bağıran, azarlayan, hakaret eden bir siyaset dili, tırmandırılan kutuplaşma ve toplumsal gerilim, denizin tükendiği bir ekonomik düzen. Evet, deniz bitti, ama 15 gün sonra yeni bir ufuk imkânı var. Size bu çağrıyı bir oy ve makam kaygısıyla yapmıyorum. Ümidi kırılan gençler, kadınlar adına yapıyorum. Eve gittiğinizde çocuklarınıza ya da torunlarınızın gözlerine bakın ve bir kez daha düşünün."

Etiketler
Seçim 2023 Ahmet Davutoğlu Referandum Gelecek Partisi