'YSK 'aynı kadro ile devam' kararını vermeye mecburdu'

Karar yazarı Taha Akyol, YSK'nın soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin 23 Haziran'da tekrar görev yapmalarına ilişkin olan kararını eleştirdi.

'YSK 'aynı kadro ile devam' kararını vermeye mecburdu'

Karar yazarı Taha Akyol, YSK'nın soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin 23 Haziran'da tekrar görev yapmalarına ilişkin olan kararını eleştirdi.

Akyol, YSK'nın durumunun seçimlerden daha önemli olduğunu belirterek, "AK Parti kanuna bakmadan itiraz ettiği gibi, YSK da 'aynı kadro ile devam' kararını vermeye kanunen mecburdu" iddiasını yazdı.

1950'de iktidar ve muhalefetin el birliğiyle kurduğu YSK'nın hiçbir zaman güven sarsıcı kararlar almadığını belirten Akyol, "Aynı şekilde Seçim Kanunu’muz da gelişmiş demokrasilerin mevzuatı incelenerek hazırlanmış, değişiklikler de uzlaşmayla yapılmıştı. Kanunun iki temel ilkesi vardır: Seçim güvenliği ve masum vatandaşın oyunu korumak" dedi.

Kanuna göre seçim kurullarının başkanlarının neden en kıdemli hâkimler olduğunu soran Akyol, etki altında hâkim atamalarının olmaması ve seçim işlerini en tecrübeli hâkimler tarafından yönetilmesi için cevabını verdi. Akyol aynı kanunun geçerli olmasına rağmen son seçimlerde YSK'nın ciddi yara aldığını belirtti.

Akyol'un "YSK'ya güven sarsıldı" başlıklı yazısının bir kısmı şu şekilde:

AK Parti’de Meclis Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Anayasa Komisyonu Başkanlığı yapmış hukukçular YSK’nın iptal gerekçesini savunan tek teklime etmediler.

YSK’nın İstanbul BB Başkanlığı seçimlerini iptal eden bu talihsiz kararında şöyle bir hüküm de vardı:

Kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına...

Ama 3 Haziran’da aynı YSK, aynı “ilçe Seçim Kurulu başkanı, üyeleri ve seçim müdürlerinin” 23 Haziran seçimlerinde de göreve devam edeceklerini açıkladı!

Şişli İlçe Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Vedat Güneş’in ve Müdür Hatice Çelebi’nin onurlu çıkışlarını burada saygıyla kaydediyorum.

AK Parti YSK’nın “aynı kadro” kararına itiraz etti; öyle ya madem bunlar yüzünden seçim iptal edilmişti, şimdi nasıl aynı kadroyla seçime gidilecekti?

Fakat Seçim Kanunu’na göre il ve ilçe seçim kurullarına “en kıdemli hakim” başkanlık eder. (Md. 15)

AK Parti kanuna bakmadan itiraz ettiği gibi, YSK da “aynı kadro ile devam” kararını vermeye kanunen mecburdu.

Sorun, İstanbul seçimlerinin iptaliyle “ilk düğmenin yanlış iliklenmesi”ydi…

Etiketler
Kadro Seçim Soruşturma Taha Akyol