Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Adıyaman Şubesi'nin açılış töreninde konuştu.

Muhalefete yüklenen Bakan Mustafa Varank, kendilerinin "AK Parti 20 yılda bir tane bile fabrika açmadı, AKP zamanında sanayi tamamen bitti" şeklinde eleştirildiğini belirterek; devletin kamu yararına yatırım yaptığını dönemlerin geride kaldığını söyledi.

Cumhuriyet ile birlikte kurulan Sümerbank'ı da hedef alan Varank, ''Bunlar zannediyor ki hala dünyada fabrikaları devletler, hükümetler kuruyor. Zannediyorlar ki Sümerbank'ta basma fabrikaları çalışsa Türkiye bir yere gelebilir. Şu anda o Sümerbank'ın basma fabrikalarından 500 tanesi Türkiye'de faaliyette. Özel sektörümüz bunları dünyaya ihracat yapıyor. Biz özel sektörün önünü açarak onlara gerekli altyapıları, teşvikleri veriyoruz. Türkiye'yi en güzel şekilde kalkındıracağız'' dedi. 

''DEVLETİN FABRİKA KURDUĞU ZAMANLAR GERİDE KALDI''

Varan ayrıca ''O devletin fabrika kurduğu zamanlar geride kaldı. Devletin fabrika kurup bir kişinin çalıştığı yerde 3 kişi istihdam edip fabrikaları arpalıklara çevirdiği zamanlar geride kaldı. Özel sektör bu işleri yapacak'' diye konuştu.