Sabih Kanadoğlu: Geldiğimiz noktada ben de erken seçim havası görüyorum

Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu, "Geldiğimiz noktada ben de erken seçim havası görüyorum." dedi.

Sabih Kanadoğlu: Geldiğimiz noktada ben de erken seçim havası görüyorum

Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu, geçen yıl Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Anayasa'ya göre 3. kez cumhurbaşkanlığına aday olamayacağını açıklamıştı. Kanadoğlu, Anayasa'nın 101'inci maddesinin açık olduğunu ve 2017'deki Anayasa değişikliğinde bu maddeye hiç dokunulmadığını belirtmişti.

Sözcü'den Yusuf Demir'e konuşan Kanadoğlu, Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili yine çok tartışılacak çarpıcı bir değerlendirme daha yaptı:

“Geldiğimiz noktada ben de erken seçim havası görüyorum… Yani bir erken seçime gidildiği takdirde buna hayır diyecek, karşı çıkacak bir muhalefet partisi ben görmüyorum. O sorunu bu şekilde çözebilirler ama ‘Erken seçim hangi tarihte olursa erken olur?’ sorusu ortaya çıkar.

Şimdi getirip de Haziran’da yapılması düşünülen veya Anayasa'ya göre yapılması zorunlu olan seçimi, ‘Mayıs’a aldık, bu erken seçimdir' denirse ne denir?

Bu da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkar.

“Haziran’da süresi biten bir seçimi Mayıs’a alınca bu erken seçim olur” düşüncesinin karşısına herhalde siyasi partilerin çıkması lazım.”

“ANAYASA’YA SADAKAT ŞART”

Sabih Kanadoğlu “ama” diyerek şöyle devam etti:

“Zaten ‘Anayasa'ya aykırı olsa bile adaylığına bizim itirazımız yok’ denilen bir ortamı da yaşadık. “Ben böyle bir zorluk çıkartmam” diyenleri de gördük. Her şeyden önce Anayasa'ya sadakat konusunda tam bir uygun hareket içinde olmamız lazım. İster muhalefette ister iktidarda… Asıl olan Anayasa'nın uygulanmasıdır. Zaten “Bir defa ihlalden bir şey olmaz”dan çıktık, geldiğimiz nokta ortada.”

Kanadoğlu, geçen yıl yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın yalnızca TBMM'nin seçimi yenileme kararıyla 3. kez aday olabileceğini belirtmişti.

Etiketler
Erken Seçim Yargıtay Seçim