Ekonomik kriz kumar ve uyuşturucuya yöneltti, Orhan Sümer Meclis gündemine taşıdı

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, ekonomik krizle birlikte artan kumar ve uyuşturucu kullanımını Meclis gündemine taşıdı. Sümer, “Gençlerimiz uyuşturucu illetinin elinde kayboluyor. Saray iktidarı seyrediyor” dedi.

Ekonomik kriz kumar ve uyuşturucuya yöneltti, Orhan Sümer Meclis gündemine taşıdı

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz neticesinde vatandaşların ek gelir yaratabilmek ümidiyle kumar batağına düşmesini ve uyuşturucu madde kullanımının artması ile ilgili konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Orhan Sümer, “Gençlerimiz uyuşturucu illetinin elinde kayboluyor. Saray iktidarı seyrediyor” dedi.

Orhan Sümer devamında, “Özellikle son bir senede yanlış ekonomi politikaları yüzünden, yoksulluk, işsizlik, güvencesizlik gibi sorunlar daha da derinleşti. Milyonlarca vatandaşımız kredi kartlarıyla, kredilerle, elden aldığı borçlarla ayı çevirmeye çalışıyor. Ancak bir yerde artık çarklar dönmüyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre son bir senede Türkiye’de kumar ve uyuşturucu kullanımı yüzde 100 artmış durumda. Vatandaşlar ya ek gelir sağlamak ümidiyle online kumar sitelerinde kumar oynuyor ya da bunalım daha da derinleşince uyuşturucu batağına saplanıyor. Acı olan tarafı ise Saray İktidarı tüm bunları bildiği halde sadece seyirci kalıyor” ifadelerini kullandı.

"EK GELİR SAĞLARIM ÜMİDİYLE KUMAR OYNANIYOR"

Orhan Sümer şunları belirtti:

“Türkiye’de erişime açık yüzlerce online kumar sitesi bulunuyor. KİT Komisyonunda bu konuya özellikle değindiğimizde, yetkililer tam anlamıyla çözüm üretemediklerinden bahsediyorlar. Gerçi ‘Slot’ tarzı kumar oyunlarının aynısını Milli Piyango kendisi de oynatıyor ama online kumar bataklığına düşen vatandaşlarımızın sayısı oldukça fazla. Yapılan araştırmalara göre internet üzerinden kumar oynayanların birçoğu az da olsa ek gelir sağlamak için kumar oynadıklarını belirtiyor. Saray iktidarı memleketi öyle bir hale getirdi ki vatandaş çareyi kumarda buluyor.

GENÇLERİMİZ EKONOMİK SEBEPLERLE UYUŞTURUCU BATAĞINDA

Milyonlarca gencimiz iş bulma sıkıntısı yaşıyor. Sınavlarda ortaya çıkan ‘Soruların çalınması’ Mülakatlarda ortaya çıkan ‘torpil’, ekonomik krizin her geçen gün etkisini arttırması, gençlerimizi büyük bir bunalımın içine itiyor. Ne yazık ki uyuşturucu kullanımı 14- 35 yaş aralığında oldukça fazla. Gençler kendilerini ülkelerinde değersiz hissediyor. Uyuşturucu kullanımı ekonomik değerlerle aynı yönde etki gösteriyor. Kriz büyüdükçe uyuşturucu kullanımı artıyor. Ekonomik sebepler gençlerimizi uyuşturucu bataklığına itiyor.”

Etiketler
Adana Meclis Bolu Ekonomik kriz Orhan Sümer