CHP'nin bu haftaki grup toplantısı Edirne'de gerçekleşti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'ye eleştiriler yöneltti. 

İktidar için hazır olduklarına dair mesajlar veren Kılıçdaroğlu, "Tek kişinin iradesine Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bırakmayacağız. Cumhurbaşkanı tarafsız olacak. Halkın Cumhurbaşkanı olacak. Birilerinin Cumhurbaşkanı olmaz. Yapacak çok işimiz var. Neyi nasıl yapacağımızı çok iyi biliyoruz. 6 lider de çok iyi biliyor. Bütün mesele bunun zamanlaması. Bununla ilgili çalışmayı da yapıyoruz" dedi.

ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINI ANLATTI

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Çiftçi, üretici, besici hepsi sıkıntılı. Bugün çiftçilerle buluştuk, dertlerini ağızlarından dinledik. Eğer bir sorunu çözmek istiyorsak çözme konusunda niyetin varsa sorunu yaşayanı bir dinleyeceksin. 

Pandemiden sonra paranın bir stratejik sektör olduğunu bütün dünya ve hepimiz öğrendik. Acaba bizi yönetenler paranın stratejik sektör olduğunu öğrenebildiler mi? Orada hala bir soru işareti var. 

İktidar, ayçiçeğinin tonunu 16 bin TL'den almak zorunda. Bu fiyat benim bulduğum bir fiyat değil, maliyetlerin ortaya çıkardığı bir fiyat.

Çiftçiye mazotu pahalı vermeyin dedim. Akaryakıta zam geldi, köyde yaşıyorsanız arabanızı kullanmazsınız veya otobüse binersiniz ama çiftçi ne yapacak? Tarlaya mecburen traktörle gidecek. 

AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI

Kadın kardeşlerim için şunu söyleyeyim. Aile Destekleri Sigortasını getireceğiz. Hiçbir evde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Özellikle yoksul ailelerde kadın kardeşlerime söylüyorum. Sizi yaşadığınız evde erkeğe muhtaç etmeyeceğim. Yoksulluğu yenmek için yoksulu afişe etmeyeceksiniz. Sağ elin gördüğünü sol el görmeyecek. İnsanın onurunu koruyacaksınız. Yoksulluk kader değildir. Yoksulluğu yaratan iktidarın politikalarıdır. Aile Destekleri Sigortası, 1971 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosu hayata geçireceğine dair söz vermiş. Niçin bugüne kadar hayata geçmedi? Çünkü yoksulluğu kullanıyorlar, istismar ediyorlar. Bu kardeşiniz diyor ki, ister oy verin ister oy vermeyin hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği Türkiye'yi kesinlikle yaratacağız.

"NE YAPACAKSIN BU SARAYLARI?"

Saray merakımız yok, beyefendiye tahsis edilen yanlış hatırlamıyorsam 10 tane saray var. Biz ülkemizi mütevazı Çankaya'dan yönetmek isteriz. Defalarca söyledim, Erdoğan'a da söyledim. İsraf haramdır. İsraf yaptığın andan itibaren fakirin, fukaranın hakkını yiyorsun sen. Yetmiyor mu bir uçak sana? Hiçbir Osmanlı padişahına nasip olmadığı kadar sarayların var, ne yapacaksın bu sarayları? 

"SARAYDAN TALİMATLA EL KALDIRIP İNDİREN İNSANLAR MİLLETİN SESİ OLAMAZLAR"

Bir devletin erdemle, ahlakla yönetilmesi gerektiğini defalarca söyledim. Bir devlet hukukun üstünlüğü ile yönetilir. Baskı, şiddet ile yönetilmez. Her alanda demokrasi istiyoruz. Devleti ahlakla, bilgiyle, birikimle yöneteceksiniz. Şu anda çoklu organ yetmezliği ile karşı karşıyayız. TBMM'ye bakın. Milletvekillerinin büyük bir kısmı milletin değil, sarayın vekili. Saraydan talimat alıp el kaldırıp indiren insanlar milletin sesi olamazlar.

Sarayın talimatını dinleyen savcı hemen alınır süratle Yargıtay üyesi yapılır. Bir tek kararın altına imzası olmadan AYM'ye seçilir. Bay Kemal de bunu yiyecek... Yemezler. Bu kadar yargıç varken birisi paraşütle gelecek niçin? Sezgin Baran Korkmaz'ı talimatla serbest bıraktılar ya onların ödüllendirilmesi lazım. Nereye üye olursan ol sen yargıçlık yapamazsın. Yargıç vicdanıyla karar veren kişidir. Yürütme dediğimiz...

KPSS bunun en basit örneğidir. Olay bu kadar büyümese derhal kapatacaklardı. Dünyanın yolsuzluğu var, beşli çeteler malı götürüyor. Görevlendirsene Devlet Denetleme Kurulu'nu. Görevlendiremez oraya, kendisi de bir parçası çünkü.

"CUMHURBAŞKANI TARAFSIZ OLACAK"

Tek kişinin iradesine Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bırakmayacağız. Cumhurbaşkanı tarafsız olacak. Halkın Cumhurbaşkanı olacak. Birilerinin Cumhurbaşkanı olmaz. Yapacak çok işimiz var. Neyi nasıl yapacağımızı çok iyi biliyoruz. 6 lider de çok iyi biliyor. Bütün mesele bunun zamanlaması. Bununla ilgili çalışmayı da yapıyoruz. Belli bir yere geldikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız. 6 parti farklıyız ama hepimiz bu ülkenin demokratikleşmesini savunuyoruz.

"BİZİM İKTİDARIMIZDA SADECE FAİZ ALACAKLAR"

Kur korumalı mevduat, ekonominin kalbine yerleştirilmiş bombadır diyorlar. Bomba da değil, atom bombası. Dünyanın parası, beyler götürdüler. Türk lirasını yatırıyorsun, sana güvence veriyorlar. Faiz artarsa hiç merak etme faizi de artıracaklar. Senden vergi de almayacağım diyor. Fırından ekmek alırken vergi ödeyeceksiniz, beyler milyarları götürürken beş kuruş vergi almayacaksınız. Buradan KKM sahiplerine yani bir avuç kişiye sesleniyorum. Bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar öyle döviz garantisi falan yok. Türkiye sömürge değil."