Komünist Başkan Maçoğlu, AKP'li belediye başkanına yanıt verdi: 'Halk ile birlikte karar alındığında...'

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, AKP'li belediye başkanının Tunceli’deki projelerin başarıya ulaşmasının sebebinin Alevi inancı ile olduğu yönündeki sözleri hakkında konuştu.

Komünist Başkan Maçoğlu, AKP'li belediye başkanına yanıt verdi: 'Halk ile birlikte karar alındığında...'

Şanlıurfa Akçakale ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Tunceli’nin TKP’li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’dan uyguladığı projeleri kendi ilçesinde de uygulamak için görüş aldığını açıklamış, ''Adam nohutu vermiş, mazotu vermiş. 5 dönümde nohut ekecek. Hasatta geri getirecek. Şimdi bu model burada işlemez kardeşim. Alevi inancı çok sağlam bir inanç. Yani, hakkı, hukuku bilen adamlar. Adam biliyor. Şimdi ben versem ne mazotu alabilirim, ne nohutu alabilirim'' demişti.

Tunceli Beldiye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Yalçınkaya'nın sözlerini değerlendirdi.

''BİZ ÖYLE BAKMIYORUZ''

TELE1’de Betül Begümhan Aydoğan’ın sunduğu Gün Ortası programına konuk olan Fatih Mehmet Maçoğlu, Yalçınkaya ile görüşmesinin detaylarını aktardı. Maçoğlu, projelerinin başarısının Alevi inancı ile ilgili olduğu sözlerine katılmadığını meselenin halk ile beraber karar almak olduğunu belirtti.

Halka projelerin anlatıldığı takdirde ikna edilebileceğini vurgulayan Maçoğlu, “Sayın başkan ile birkaç sene önce görüştük. Bölgede görüş alışverişi yaptığımız başkanlar da oldu. Hem biz hem onlar fikir belirttik. Kendisi bölge ile ilgili bilgiler verdi. Biz kendi üretim alanlarımızı oluşturduk. Bu tohum yüzlerce aileye yarar oldu. Bu hiç zor değil” ifadelerini kullandı.

''HERKESİ BU İŞİN PARÇASI YAPABİLİR''

Maçoğlu sözlerini “Sayın başkan Alevi inancı diyor ama biz öyle bakmıyoruz. Yerel yönetim halk ile birlikte karar aldığı andan itibaren herkesi bu işin parçası yapabilir. Nasıl çalışma yaptığınızı halka anlatırsanız onları ikna edebilirsiniz. Niçin yaptığınız önemli. Üreticilere mazot, gübre verilmesi lazım. Su ücretsiz olmalı. Bu ülke tarım ülkesi. Sadece Çukurova, Harran, Iğdır’da bile Türkiye dışında birkaç ülkenin bile ihtiyacını karşılayabiliriz. Ukrayna ve Rusya savaşında bile buğday kaygısı düşünmemiz ayıp” diyerek tammaladı.

Etiketler
Fatih Mehmet Maçoğlu Tunceli Alevi