Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’inci yılında “Cumhuriyet, Yedi Düvele meydan okuyan, “Ya Bağımsızlık ya Ölüm!” diyen Yürekli Yurtseverlerin eseridir!” başlıklı açıklama yaparak tüm vatandaşları Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’da yapacağı Cumhuriyet eylemlerine çağırdı.

HKP’den yapılan açıklamada, “Cumhuriyet Bayram’ımızın 97. yıl dönümünde Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızın Önderi Mustafa Kemal’in Kalpaklı portresinin, “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” ve “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler” sözlerinin olduğu bayraklarımızla başta Anıtkabir ve alanlarda olacağız” ifadelerine yer verildi.

HKP tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Mustafa Kemal ve Birinci Kuvayimilliyeciler, memleketin cebren ve hile ile bütün kalelerinin zapt edilmesine, bütün tersanelerine girilmesine, bütün ordularının dağıtılmasına ve her köşesinin bilfiil işgal edilmiş olmasına rağmen pes etmedilerse bizler İkinci Kurtuluş Savaşçıları olarak pes etmedik, etmeyeceğiz.

Başlarındaki padişahın idam hükmüne, Vahdettin’lerin, Damat Ferit’lerin, Ali Kemal’lerin, Nemrut Mustafa Paşa’ların Batılı Emperyalistlere ram olmasına, Vatanımızı ve Halkımızı pis canları uğruna emperyalistlere satmasına rağmen, demir gibi kararlılıklarını bir an olsun yumuşatmadılar, geri adım atmadılarsa bizler de AB-D Emperyalistleri ve Yerli işbirlikçilerine geri adım atmadık, atmayacağız.

Cumhuriyet Bayram’ımızın 97. yıl dönümünde Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızın Önderi Mustafa Kemal’in Kalpaklı portresinin, “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” ve “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler” sözlerinin olduğu bayraklarımızla başta Anıtkabir ve alanlarda olacağız.

HKP’nin eylem programı şu şekilde,

“Ankara-Tandoğan Metro Önü- Saat:12.00”

“İstanbul-Kadıköy İskele Meydanı/Mustafa Kemal Heykeli Önü-Saat:14.00”

“İzmir-Karşıyaka Çarşı Girişi-Saat 17.30”

“Adana-Atatürk Parkı Anıt Önü-Saat:13.00”