Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü kez video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Kabinemizin 28. toplantısını tamamladık. Ana gündem maddemiz koronavirüs salgını ile yapacağımız ve yaptığımız çalışmalardır. Önemli güvenlik konularımızla ilgili değerlendirmelerde bulunduk.

Salgınla ilgili mücadelemizi fırsata çevirmek isteyen Suriye rejiminin saldırganlığını artırdığını görüyoruz. Ateşkesi ve mutabakatın şartlarını ihlal eden rejim bunun bedelini ödeyecektir. Provokatif eylemler düzenleyen karanlık örgütlere müsamaha göstermeyeceğiz. Türkiye Akdeniz'deki tüm oyunları da bozmayı sürdürecektir.

Sığınmacılara karşı insanlık dışı tavırlarını sürdüren ülkelerin hukuksuz eylemlerinden vazgeçmelerini bekliyoruz. Meşru Libya hükümetinin sahada kazandığı başarılar da darbeci Hafter'in gerçek yüzünü ortaya çıkarmaktadır.

Sınırlarımız içinde terör örgütüne nefes aldırmamakta ve her fırsatta başlarını ezmekte kararlıyız. Son iki haftada 38 teröristi etkisiz hale getirdik.

Koronavirüse karşı aldığımız tedbirlerin meyvelerini almaya başladık.

Açılışını öne alarak bugün gerçekleştirdiğimiz Başakşehir Hastanesi salın hastalık için kullanılacaktır. 885'i klinik yatağı, 150'si yoğun bakım yatağı olmak üzere hizmet verecek. Kalan kısmını da önümüzdeki ay açmayı planlıyoruz.

Yeşilköy ve Sancaktepe'deki hastanemizin inşaatı sürüyor. İnşallah 45 günde hizmete açacağız. Gelişmiş ülkelerin bile çaresiz kaldığı dönemde Türkiye en küçük bir kaosa ve sıkıntıya meydan vermemiştir. Türkiye tüm dünyada salgınla mücadelede en rahat hizmet veren ülke durumuna gelmiştir.

Bazı adımları bayram öncesi atmaya başlayabilir. Bu salgının üstesinden 83 milyon birlikte hareket edersek gelebiliriz.  Türkiye Cumhuriyeti dünyanın neresinde olursa olsun her vatandaşın yanındadır. Ülkemize getirdiğimiz her vatandaşımızı sağlık taramasından geçirip yöksek öğrenim yurtlarında 14 gün süreyle karantina da tuttuk. 12 bini aşkın vatandaşımızın yurtlarımızdaki karantina süreci sürüyor. Çeşitli ülkelerdeki vatandaşlarımızı ülkeye getiriyoruz. Amacımız Ramazan Bayramı'na kadar bu operasyonu tamamlamak. 

Yeni İnfaz Düzenlemesi'yle şu ana kadar 90 bini aşkın yakın mahkum cezaevlerinden çıkmıştır. 

Hazine arazisini kiraladığımız çiftçilerin kira ödemelerini 6 ay erteliyoruz. Çeşitli illerimizdeki 14 bin metrekare hazine arazisini çiftçilerimizin kullanımına sunuyoruz.

Ünviversite hastanelerimize hizmet kalitelerini yükseltebilmeleri için çeşitli ünvanlarda sözleşmeli ve sürekli işçi personeli sunuyoruz.

Biz Bize yeteriz Türkiyem 1 milyar 800 milyon liraya yaklaştı. Hayırseverlerimizi bir kez daha katılmaya davet ediyorum. Gelin bu rakamı 2 milyar liranın üzerine çıkartarak tarihi bir başarı gösterelim.