İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TV100 ekranlarında, ölüm orucunun 288. gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek'in cenazesiyle ilgili eleştirilerde bulundu.

Soylu, "Helin Bölek'i ölüme yatırdılar, öldürdüler, gittiler ziyaret ettiler. Onun ölüm orucunun kutsal bir şey olduğunu söylediler. Ondan sonra da döndüler etrafında dans ettiler. Yamyamlarda var bu yöntem, başka kimsede yok" ifadelerini kullandı.

'YAMYAMLARDA VAR BU YÖNTEM'

Soylu, içerideki ve dışarıdaki örgütlerin bir zaafiyet alanı aradığını, Türkiye'nin en son DHKP-C'nin ölüme yatırdığı ve öldükten sonra da kutsadığı bir tabloyu gördüğünü söyledi.

Süleyman Soylu, "Helin Bölek'i ölüme yatırdılar, öldürdüler, gittiler ziyaret ettiler. Onun ölüm orucunun kutsal bir şey olduğunu söylediler. Ondan sonra da döndüler etrafında dans ettiler. Yamyamlarda var bu yöntem, başka kimsede yok. Bu bizim kültürümüzde, anlayışımızda var mı? Bu bir terör örgütü. Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'i aldık hastaneye götürdük, doktorları tehdit ettiler. Hadi bize yaptıkları tehditlerin bir anlamı yok ama bir taraftan hakimleri ve savcılar tehdit ettiler. Bunlara siyasi mekanizma ve Türk Tabipleri Birliği destek oldu" değerlendirmesini yaptı.

POLİS MÜDAHALE ETMİŞTİ

Ölüm orucunun 288’inci gününde yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek için yapılmak istenen cenaze töreni, polis tarafından engellenmiş, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ayrıca polis, Ferköy Mezarlığında toplanan kitleye gaz atarak müdahale etmişti. Mezarlığa girişleri engelleyen polis, gelenlerin girmesine izin vermemişti.