İlk bir yıl her ay, 1 yaşından sonra üç ayda bir ve 2 yaşından sonra her 6 ayda bir normal sağlık kontrolleri ciddi bir durumdur.

Sonraki senelerde en azından yılda bir defa kesinlikle sağlık kontrolü önerilir.

Özellikle 2 yaşından itibaren tansiyon kontrollerinin ihmal edilmemesi şarttır.

Her çocuk okul öncesinde mutlaka görme ve işitme testinden geçmelidir.

İlk 6 aydan sonra doktor kontrolüne giderken bebeğinizin çok fazla gıda almamış olması muayene esnasında oluşabilecek kusmaları azaltacak ve buna ilişkin tehlikeleri önleyecektir.

Muayeneye giderken kesinlikle yanınıza hijyenik biberon ile içecek su, birkaç hijyenik emzik, alt bezi, temizleme bezi, giyecek almanız önemli bir önlemdir.

Muayeneye çok dirençli ve kusmaya eğilimli ise çocuğunuzu muayeneye götürürken yemek yedirmemeniz ve aç götürmeniz daha elverişli olacaktır.

Bu tip davranışları olan bebekler anne kucağında da muayene edilebilirler. Annenin yakınında ve temas içerisinde olması bebekleri rahatlatır.

Bebeğinizi ev dışına çıkardığınız her halde olduğu gibi muayeneye de giderken alt bezi, temizlik malzemesi ve yedek giysiler almanızı öneririz.

Sizin üstünüzünde kirlenebileceği, bebeğin sizin üstünüze kusması, idrar ya da kaka yapma olasılığınında de göz önünde bulundurmanız kendiniz için de yedek kıyafet almanız doğru olacaktır.