Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomiyle ilgili açıklamaları sonrası döviz kurlarında yaşanan tarihi yükseliş, insan sağlığını tehdit eder boyuta ulaştı.

Sağlık Bakanlığı’nın yurt dışından temin edilen ilaç ve ilaç hammaddeleri için sabit kuru '1 euro - 4.57 TL' olarak belirlediğini anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bugün euro’nun 14 liraya yaklaşmasıyla, yabancı firmaların 4.57 TL’den ilaç göndermemeye başladığını, bu nedenle de yüzlerce ilaca ulaşılamadığını belirtti. 

'ÇOK SAYIDA İLAÇ ECZANELERDE BULUNAMIYOR'

İlaç krizinin giderek büyüdüğünü kaydeden Gürer, “Kasım ayının başında, Türk Eczacılar Birliği’nin rapora göre 645 ilaç için ulaşım sorunu vardı. Bugün ulaşılamayan ilaç sayısının arttığı tahmin ediliyor. Bu durum vatandaş ile eczacıyı karşı karşıya getiriyor. Eczacılar bir an önce çözüm bulunsun. Vatandaşla biz karşı karşıya kalıyoruz diye dert yanıyorlar “dedi. 

'MEVSİMSEL HASTALIKLARDA KULLANILAN İLAÇLARA ULAŞILAMIYOR'

Genel olarak mevsimse hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlara ulaşılamadığına dikkat çeken Gürer, "Eczacılar ile görüştüm.  Diyabet, tansiyon, grip, soğuk algınlığı, ağrı kesiciler ve hemen hemen her hastalık grubuna ait ilaçların çoğunluğunun bulunamadığı  söylediler. Reçete var ilaç yok. Bakanlık açıklama yapmalıdır" ifadesini kullandı.

Gürer, özelliklede çocuk şurupları, antibiyotikler ve ateş düşürücü şuruplarda sorun yandığını aktardı. 

'ECZACILAR DA MAĞDUR'

Yurt dışından ilaç gönderilmediği için eczacıların da bu konuda mağduriyet yaşadığına söyleyen Gürer, “Eczacılar, önceleri olmayan ilaçların yerine, aynı etkiye sahip olan muadillerini veriyordum. Şu anda muadil ilaçların da bulunmadığı yönündeki sıkıntılar bizlere ulaştırılıyor” dedi. “Vatandaş, elinde reçete ile eczane eczane geziyor ama aradığı ilacı bulamıyor” diye ekledi. 

'İLAÇ BULAMAYAN VATANDAŞ DOKTORLA KAVGA EDİYOR, ECZACIYA ÇATIYOR'

Sorunların kendilerine aktarıldığını anlatan  Gürer, “Bize ulaşan bilgilere göre, ilaç bulamayan vatandaş ‘olmayan ilacı neden yazdı’ diye eczacı ile tartışıyor. İlaçlar stoklanıyor’ diye eczacılara tepki gösteriyor. Olmayan ilacı doktor niye yazıyor diyor. Hastası olan çözüm arıyor. İlaç bulamıyor. Olacak iş mi? Günlerdir kamuoyuna sorun yansıyor. Bakanlık vatandaşa açıklama yapmalı, hastane şiddeti eczaneye sıçramak üzere, çözüm getirilmesi şart ” dedi. 

'ÇOCUĞUNA ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ  BULAMAYAN ANNE NE YAPSIN?'

Çocuğu ateş içinde olduğu halde ateş düşürücü şurup bulamayan annelerin de eczane ecnaze dolaştığının aktarıldığına değinen Gürer, bu sorunun daha büyük olumsuzluklara yol açmadan çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti. 

'SABİT KUR UYGULAMASI YENİDEN BELİRLENMELİ'

Gürer, euro’daki  önlenemeyen artış da göz önünde bulundurularak yeniden bir sabit kur fiyatı belirlenmesi ve bu nedenle temin edilemeyen ilaçlara yeniden ulaşım sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.