İstinaf Mahkemesi'nin Cumhuriyet davasındaki kararı onamasının ardından 5 yılın altınca ceza alan gazetenin eski yazar ve yöneticileri, Kocaeli Adliyesi'ne gelerek teslim oldular.

Hapse girecek olan Haber Müdürü Hakan Kara, adliye önündeki açıklamasında, "ByLock'un icadından 1 yıl önce birisi beni aramış. Olmayan bir beyefendi beni nasıl aramış? Bununla suçlandım. Şimdi de bu yüzden hapse giriyorum" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (İstinaf), Cumhuriyet gazetesi davasında verilen cezaları onamıştı.

'Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek' iddiasıyla yargılanan Akın Atalay hakkında 'örgüte yardım' suçlamasından 7 yıl, 13 ay, 15 gün, Orhan Erinç hakkında 6 yıl 3 ay, Aydın Engin, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık hakkında 7 yıl 6 ay, Kadri Gürsel hakkında 2 yıl 6 ay, Hikmet Çetinkaya hakkında 6 yıl 3 ay, Önder Çelik, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör, karikatürist Musa Kart hakkında 3 yıl 9’ar ay, muhasebe çalışanı Emre İper 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmişti.

Nisan ayında kararını açıklayan mahkeme Akın Atalay'ın tahliyesine karar vermiş, Turhan Günay, Bülent Yener ve Günseli Özaltay hakkında da beraat kararı vermişti.

Karara göre Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Emre İper, Hakan Kara, Kadri Gürsel ve Bülent Utku, tekrar cezaevine girmesi bekleniyor.