CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş, medyanın 2018 yılını ağır bir baskı sürecinde geçirdiğini söyledi. "2018 Medya Raporu"nu kamuoyuyla paylaşan Yarkadaş, raporunu düşüncelerini ifade ettikleri için gözaltına alınan Sanatçı Müjdat Gezen ile Metin Akpınar'a ithaf ettiğini belirtti. 

"EREN ERDEM 186 GÜNDÜR CEZAEVİNDE"

Silivri Cezaevi'nde tutulan CHP PM Üyesi - Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eren Erdem'i babası Hasan, kardeşi Erdeniz Erdem ile birlikte ziyaret ettikten sonra  '2018 Yılı Medya Raporu'nu açıklayan CHP'li Barış Yarkadaş, gazetecilerin düşüncelerini ifade ettikleri için AKP'nin hedefi haline geldiklerini dile getirdi. 

Yarkadaş, "Türkiye'de şu an 170  gazeteci cezaevinde... Eren Erdem bu isimlerden yalnızca biri... Eren, 186 gündür hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutuluyor" dedi. 

KORKUTUCU TABLO

Raporunu iki bölüme ayırdığını belirten Yarkadaş, hem 2018 yılının Aralık ayında hem de 2018 yılının tamamında yaşanan ihlallerin dökümünü çıkardığını söyledi. Yarkadaş, "2018'de medyaya yönelik baskıların örneklerini alt alta yazınca ortaya korkunç bir tablo çıkıyor" dedi. 


"SÖZCÜ DAVASI KABUL GÖRMEDİ"

SÖZCÜ Gazetesi'nin Atatürkçü ve vatansever yazarlarının terör örgütü FETÖ'ye yardım etmekle suçlanması ve haklarında dava açılmasının 2018'e damga vurduğunu belirten Yarkadaş, "Bu dava kağıt üzerinde kaldı ve kamu vicdanında kabul görmedi" dedi.

TV'LER DE HEDEFTE

HALK TV ile FOX TV'nin de 2018'de ağır bir baskı gördüğünü belirten Yarkadaş, "İktidar, muhalif olarak gördüğü kesimlere yaşam hakkı tanımıyor; ancak gerçeğin anlatılmasını ise engelleyemiyor" ifadesini kullandı.


YILIN SON AYI DA BASKIYLA GEÇTİ

Yarkadaş 2018 yılının Aralık ayında yaşanan ihlalleri şöyle sıraladı:


"4 gazeteci tutuklandı, 3 gazeteci gözaltına alındı, 5 gazeteciye soruşturma, 7 gazeteciye dava açıldı. 4 gazeteci ifade verdi, 1 iletişim fakültesi öğrencisi tutuklandı, 6 gazeteci tehdit, saldırı ve darba maruz kaldı.

 42 gazeteci ve 21 matbaa çalışanı hakim karşısına çıktı. 9 gazeteciye 13 yıl hapis cezası, 1 gazeteciye 20 bin lira tazminat cezası verildi, 1 gazeteci hakkında suç duyurusunda bulunuldu. 2 internet sitesi erişime engellendi, 1 habere yayın yasağı getirildi; 2 sanatçıya soruşturma açıldı ve bu sanatçılar ifade verdi. 1 şair tehdit edildi ve söyleşisi engellendi.

2 internet sitesinin yöneticileri tehdit edildi. 41 haber erişime engellendi. 1 gazeteci için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı. 3 televizyon kanalına ağır para cezası verildi ve bazı programlarının yayını durduruldu."


2018'DE KAPKARA BİR TABLO

CHP'li Barış Yarkadaş, 2018 yılının tamamında yaşanan medyaya yönelik hak ihlallerinin bilançosunu ise şöyle açıkladı: 

"105 gazeteci hakim karşısına çıktı, 45 gazeteci tutuklandı, 123 gazeteci ile 50 basın emekçisi gözaltına alındı. 102 gazeteci hapis cezası aldı, 1 yabancı gazeteci tutuklandı, 33 gazeteciye dava açıldı. 22 gazeteci saldırı ve darba maruz kaldı, 10 gazeteci tehdit aldı, 1 gazeteci öldürüldü, 25 gazeteciye soruşturma açıldı. 

11 gazeteci para cezası aldı, 27 gazetecinin hapis cezası onandı. 17 siteye ve 672 habere erişim engeli konuldu. 1 gazete hakkında soruşturma başlatıldı. 2 gazeteciye tazminat davası açıldı, 1 gazeteci tazminatsız kovuldu. 

1 gazeteci için suç duyurusunda bulunuldu. 3 televizyon kanalına ağır para cezası verildi ve bazı programlarının yayını durduruldu. 

1 televizyon kanalı ve 1 radyo kapatıldı; 2 tiyatro oyunu yasaklandı. 3 habere yayın yasağı geldi. 
1 haber ajansı kapandı; 1 gazete 18 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi. 
1 gazeteye 100 bin liralık tazminat davası açıldı; 

5 kitap cezaevine alınmadı; 2 gazete sansüre uğradı. 1 yönetmen gözaltına alındı; 1 gazete ve matbaasına kayyım atandı. 2 sinema filmi yasaklandı. 5 köşe yazısına erişim engeli getirildi. 1 kitaba dava açıldı; 1 kitap sansüre uğradı. 3 söyleşi engellendi, 1 şair tehdit edildi.

1 gazeteye dava açıldı, 12 kitap yasaklandı, 1 röportaj sansürlendi. 1 televizyon programının yayını engellendi. 1 film etkinliği yasaklandı; 4 gazete ve 2 televizyon kanalı cezaevlerinde sansüre uğradı. 1 filmin gösterimi yasaklandı. 
3 gazete kapatıldı." 

İŞTE MEDYADA YAŞANAN HAK İHLALLERİ