Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Basın Yarışması’nın ödül törenine katıldı.

Çok sayıda gazetecinin ve medya mensubunun ödül aldığı gecede, Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Mustafa Kemal kitabı için onur ödülü aldı.

Ödülünü Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın elinden alan Yılmaz Özdil, teşekkür konuşmasında SÖZCÜ yazarlarına verilen cezalara da değinerek, “Bu ceza aslında SÖZCÜ Gazetesi değil bizzat vatandaşa verilmiştir. Çünkü vatandaşın gerçekleri ve doğruları öğrenme hakkı bu yolla elinden alınmak isteniyor” diye konuştu. Zeydan Karalar da, “Basın özgürlüğünün olmadığı bir ortamda demokrasiden söz edilemez” dedi.

 

Sözcü'ye verilen cezalara tepki gösteren Zeyan Karalar şunları söyledi:

“Sözcü Gazetesi’ne verilen cezalar ne yazık ki Türkiye’de bu konuda gelinen noktayı gösteriyor. Artık Türkiye’de bir çok alanda önceden yapılan olumsuz planlama ve uygulama var. Tüm bunların üstesinden geleceğiz. Üstesinden gelmeyi bileceğiz muhakkak. Kendimiz için değil, Türkiye’nin geleceği için bunu yapmak zorundayız.

Ben bir yönetici olarak şunu söylüyorum. Eğer bir basın kuruluşu, grubu, ister yazılı olsun, ister görsel ya da işitsel olsun, objektif şekilde görevini yapıyorsa, eleştirileri, eleştirdiği yöneticilerin de lehinedir. İşini ahlaklı yapıyorsa, talimatla hareket etmiyorsa, bizim eksiğimizi görür ve biz onu uyarı olarak alırız, eksiğimizi gideririz.

Topluma gerçek anlamda hizmet etmek isteyenler, basının özgürlüğünü, basın camiasından daha çok istemeli. Ben bunu yaşadım. Seyhan Belediye Başkanıyken, objektif haber yaptığını bildiğim bir basın kuruluşu bizimle ilgili eleştirel bir haber yapmışsa hemen dikkate alır, incelenmesini sağlar ve gerekeni yapardım. Yönetenler özgür basından korkmamalı, tam tersi onun önünü açmalı. Bu kendilerinin daha iyi yönetim göstermesi için gereklidir."

Kaynak: Sözcü