AKP'ye yakın Sabah gazetesinin köşe yazarı Hıncal Uluç, TRT’nin İstanbul Maratonu'na ilişkin özel yayınını sert sözlerle eleştirdi.

Uluç, “İstanbul Maratonu'nu, öyle bir naklen yayın yapın, öyle bir p*ç edin ki, kimse izlemesin" emir verse, kamu televizyonu, benim vergilerimle yayın yapan kurum ancak bu kadar kötü, bu kadar çirkin, bu kadar ayıp, bu kadar amaçsız, bu kadar utanç dolu bir iş yapardı. Bu rezil, bu ayıp, bu utanç yayınını 40 gün yazarım bitmez. Öyle feciydi” dedi.

“TRT Genel Müdürlüğü bu yayın hakkında soruşturma açtırmalıydı. Tabii, içlerinde bir tane izleyen meraklı ve sorumlu varsa” diyen Uluç, “Kadınlar yarışı hiç takip edilmedi. Türkler ne yaptı bilmiyoruz. İlk beşe girenler, Olimpiyat hakkı kazanacak?. Bizden giren oldu mu? TRT'nin umurunda değil. Dünyada ‘Şeref Kürsüsü’nü yayınlamayan ilk Büyük Maraton Yayıncı kuruluşu olmayı da başardı TRT!” ifadesini kullandı.

TRT'nin Genel Müdürlüğünü, AKP'li Bilal Erdoğan'ın okul arkadaşı İbrahim Eren yürütüyor. 

TRT Genel Müdürlüğü için yapılan 56 başvuru arasından belirlenen 3 isimden biri olan Eren, Bakanlar Kurulunun seçimini yapmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla TRT'nin 17'nci genel müdürü olmuştu.

İstanbul Maratonu ise CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığını yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenleniyor.