Büyükada Rum Yetimhanesi'nde restorasyon heyecanı; Tarih belli oldu

Restorasyon projesine onay çıkan Büyükada Rum Yetimhanesi'nin inşaatı için onay çıktı. Yetimhanenin okul binasında restorasyonun bahar aylarında başlaması bekleniyor.

Büyükada Rum Yetimhanesi'nde restorasyon heyecanı; Tarih belli oldu

GERÇEK GÜNDEM- Avrupa en büyük dünyanın ikinci büyük yapısı olan Mimar Aleksandr Vallury'nin eserleri arasında yer alan Büyükada Rum Yetimhanesi'nin restorasyonunda yeni bir gelişme yaşandı. 

Tarihi yetimhanenin okul binasının restorasyonu için Anıtlar Kurulu'ndan 25 Ağustos'ta Gerçek Gündem'de yayınlanan haberler ile onay çıktığı duyurulmuştu. 

2 yıl önce başlayan restorasyon hazırlıkları Anıtlar Kurulu'ndan gelen onay ile hız kazanmıştı. Bugün inşaatın başlaması için Adalar Belediyesi'nden onay geldiği açıklandı. Prinkipo Orphange'dan yapılan açıklamada "Büyükada Rum Yetimhanesi'nin müştemilatı okul binasının inşaat ruhsatı alındı. Yetimhane Restorasyon Projesi Koordinatörü Laki Vingas, destekleri için Adalar Kaymakamı Dr. Mustafa Ayhan ve Belediye Başkanı Erdem Gül'e nezaket ziyaretinde bulunarak yeni yıllarını kutladı. Okul binasının restorasyon çalışmalarının 2023 bahar aylarında başlaması planlanıyor. 206 odalı sessizlik yakında son bulacak" denildi. 

Büyükada Rum Yetimhanesi, son günlerde azınlık vakıflarının seçim sürecindeki yaşanan meselelerle adından söz ettiriyor. Yetimhanenin bağlı bulunduğu vakıfta seçim süreci sancılı geçiyor.