Fazıl Say: Sadece Külliye'de on bin depremzede barınabilir, şimdi değil de ne zaman?

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, 6 Şubat'ta meydana gelen depremler nedeniyle öğrenci yurtlarının depremzedeler için barınak olarak kullanılmasını eleştirdi. Fazıl Say, devletin çok sayıda tesisi olduğunu hatırlattı.

Fazıl Say: Sadece Külliye'de on bin depremzede barınabilir, şimdi değil de ne zaman?

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde yaklaşık 10 saat arayla meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Kilis, Diyarbakır, Elazığ ve Şanlıurfa'da yıkıma neden oldu. Deprem nedeniyle 24 bin 617 vatandaş hayatını kaybetti; 80 bin 278 kişi yaralandı.

Depremlerin yarattığı yıkım hayatı olumsuz etkilerken ilkokul, orta okul ve lise düzeyince eğitim 20 Şubat'a kadar tatil edildi. Üniversiteler ise eğitim-öğretim yılı sonuna kadar uzaktan eğitim verecek.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say deprem nedeniyle eğitim-öğretime ara verilmesini, "Eğitim kurumlarının kapatılmasını yanlış buluyorum" ifadeleriyle eleştirdi.

FAZIL SAY: KÜLLİYEDE ON BİN DEPREMZEDE BARINABİLİR

Fazıl Say, öğrenci yurtları yerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin depremzedeler için kullanılabileceğini şu sözlerle ifade etti:

"Elbette ki ortam çok kaos ve aklıselim kararlar alınması için zaman da az. Ama eğitim kurumlarının kapatılmasını iyi bulmuyorum. Öğrenci yurtlarını da barınak yapmayı da şu yüzden öncelikli bulmuyorum. Devletin her yerde binaları var, lojmanları, tesisleri, kongre salonları, stadyumları var. Külliye var, sadece Külliye’de 10.000 depremzede barınabilir. Madem tüm bunlar milletindir, şimdi değil de ne zaman? Tüm ülkede hayat akışını durdurmadan kararlar alınmalı"

Fazıl Say: Sadece Külliye'de on bin depremzede barınabilir, şimdi değil de ne zaman? - Resim : 1

Etiketler
Son Depremler Deprem Recep Tayyip Erdoğan Fazıl Say