Avukatından yeni açıklamalar: Levent Göktaş hayatından endişe ediyor

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastıyla ilgili hakkında yakalama kararı çıkartılan Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan emekli albay Mustafa Levent Göktaş'ın avukatı İvan İvanov, Bulgaristan'daki dava sürecini anlattı.

Avukatından yeni açıklamalar: Levent Göktaş hayatından endişe ediyor

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastıyla ilgili hakkında yakalama kararı çıkartılan emekli albay Mustafa Levent Göktaş'ın, Bulgaristan'ın Svilengrad kentinde yakalanmasının ardından avukatı İvan İvanov, Halk TV'den Berrak Güngör'e açıklamalarda bulundu.

Hakkında Bulgaristan'a sığınma talebinde bulunduğu yönünde iddiaların gündeme geldiği Göktaş ile ilgili sorularımızı yanıtlayan İvanov şu ifadeleri kullandı:

"Levent Göktaş, tutuklanmasının hemen ardından 23.08.2022 tarihli sorgulama protokolünde belgelenen uluslararası korumaya tabi olduğunu belirtti. Göktaş, Devlet Mülteciler Dairesi Başkanına koruma, Bulgaristan cumhurbaşkanına da sığınma talebinde bulundu. Levent Göktaş'ın bu talepleri, Türkiye Cumhuriyeti yakalama kararı çıkartmadan önce 26.08.22. ve 29.08.22 tarihlerinde gerçekleştirildi."

(AA'nın haberine göre, Adalet Bakanlığı ve EGM tarafından, Levent Göktaş için kırmızı bülten talebi, 27 Ağustos'ta Interpol Genel Sekreterliğine gönderilmişti. Avukatı, Göktaş'ın taleplerinden birinin 26 Ağustos'ta gerçekleştiğine dikkat çekiyor.)

'MAHKEME AKSİ YÖNDE KARAR VEREBİLİR'

Hakkında 40 gün gözaltı süresi kararı verilen Göktaş'la ilgili açıklamalarına devam eden İvanov, "Göktaş hakkında Bulgaristan'da, kaçak girişten dava açılmış olup, bu davanın çözülmesi gerekiyor. Şunu söylemek gerekir ki kişi, koruma talebiyle ülkeye girdiğinde cezaya tabi değildir. Ancak mahkeme aksi yönde de karar verebilir" diye konuştu.

Gözaltı süresinin 40 gün olmasının ne anlama geldiği sorulan İvanov, "Bu süre, Bulgar İade Yasasında ve Avrupa Tutuklama Emri'nde tanımlanmıştır. Talepte bulunan ülkenin 40 güne kadar iade talebini hazırlayıp sunabilmesi için" dedi.

2002 yılında Necip Hablemitoğlu suikastıyla ilgili açıklamalarına devam eden avukat İvanov, müvekkili Göktaş'a yönelik suçlamanın terör örgütü FETÖ ile işbirliği yaptığı ve bu nedenle sözkonusu cinayete karıştığı yönünde olduğunun altını çizdi.

'ERGENEKON SANIKLARINDAN BİRİYDİ'

Göktaş'ın tüm bu suçlamaları reddettiğini ifade eden İvanov, "Öldürülen Hablemitoğlu'nu tanımıyordu ve onu öldürmek için hiçbir nedeni yoktu" diyor.

Müvekkilinin FETÖ ile hiçbir ilgisi bulunmadığını belirten Göktaş'ın avukatı, "Göktaş bunların tam aksine, Gülen örgütü mensupları tarafından askeri personel, avukatlar, hakimler, öğretmenler, profesörler ve diğerleri de dahil olmak üzere önde gelen kamu görevlileri ve aydınlara karşı yapılan bir kurgu olan Ergenekon davasında sanıklardan biriydi. Beraatından önce de 5 buçuk yıl hapis yattı" ifadelerini kullandı.

'SUÇLAMALAR DÜZMECE'

Göktaş hakkındaki suçlamaların 'düzmece' olduğunu ifade eden İvanov, şöyle konuştu: "Herhangi bir siyasi veya suç örgütünün üyesi değil. Hükümeti devirmek için ne o zaman ne de sonrasında çalışmadı. Göktaş, başarılı bir hukuk pratiğine sahip bir avukat olarak tekrar çalıştı. Şu anda tamamen siyasi güdümlü, düzmece bir suçlamayla yeniden hedef alınıyor ve işlemediği bir suçla siyasi baskıya maruz kalacağından korkuyor. Türkiye'nin iade talepleri siyasi gerekçelerle imkansız."

'HAYATINDAN ENDİŞE EDİYOR'

Göktaş'ın Türkiye'de davasının bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından adil bir şekilde görülemeyeceğini düşündüğünü kaydeden İvanov, "Tutuklanmasının ardından Türkiye'de insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye maruz kalacağından, hayatının ve sağlığının tehdit edileceğinden korkmakta" ifadelerini kullandı.

'İADE EDİLİRSE, BULGARİSTAN GÖKTAŞ'A TAZMİNAT ÖDEYEBİLİR'

Öte yandan İvanov, Göktaş'ın erken iadesine karar verilmesi durumunda Bulgaristan'ın Göktaş'a manevi tazminat ödemesine hükmedilebileceğini ifade etti. Avukat, aranan kişinin sığınma ve koruma prosedürünü geçmeden talepte bulunan devlete teslim edilmesinin 2011 yılı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Sözleşmesi'nin 3. maddesine aykırı olduğunu belirtti.

NE OLMUŞTU?

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı zanlılarından firari emekli albay Mustafa Levent Göktaş, Eylül ayı başında Bulgaristan’da yakalanmıştı. Göktaş hakkında Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılmıştı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Daire Başkanlığı’nın talebi üzerine hakkında kırmızı bülten çıkarılan, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı zanlılarından firari emekli albay Mustafa Levent Göktaş, Bulgaristan’ın Svilengrad şehrinde yakalandı. Adalet Bakanlığı ve EGM İnterpol Daire Başkanlığı, Göktaş’ın Türkiye’ye iade edilmesine yönelik işlemlere başladı" denilmişti.

Etiketler
Levent Göktaş - Hablemitoğlu suikastı Necip Hablemitoğlu Emekli Van