'HDP tabanının ilgisini çekecek sürpriz hamlelere dair dedikodular kulislerde dolaşıyor'

Karar yazarı Yusuf Ziya Cömert, bugünlerde HDP tabanının ilgisini çekecek sürpriz hamlelere dair dedikoduların kulislerde dolaştığını söyledi.

'HDP tabanının ilgisini çekecek sürpriz hamlelere dair dedikodular kulislerde dolaşıyor'

Karar gazetesi yazarı Yusuf Ziya Cömert, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in "Elbette HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir" şeklindeki ifadesi sonrası muhalefet cephesinde yaşanan tartışmaları yorumladı.

Şu anda siyasette yaygın olan söylemin, HDP'nin şeytanlaştırılmasında ileri bir noktaya gelindiğini gösterdiğini dile getiren Cömert, Tekin'in sözlerinin siyasetteki yankılarının bunu teyit ettiğini kaydetti.

Cömert, "Tekin’in beyanı en çok İYİ Parti’yi etkilemişe benziyor. Bu etki altılı masaya sirayet eder mi? İYİ Parti lideri Akşener’in 'HDP’yle terbiye edilmek' tabirini kullanması bir temkin alameti olarak yorumlanabilir" ifadesini kullandığı yazısında şunları kaydetti:

"Parantezin dışına çıkıp HDP siyasetiyle ilgili telakkiye gelirsek. Sanki devletin yürüyen aksamı devletin tüzel şahsiyetini HDP’nin yasadışılığına ikna etmeye çalışıyor.

Böyle süreçler zaman alır. Devletin yürüyen aksamı bir an önce sonuca varmak istese de tüzel kişiliğinin sürece intibakı uzun sürebilir. O süreç devam ededursun. Şu suali Meclis’te olan ve olmayan bütün partilere sorduğumuzu farz edelim:

HDP’yi istemiyorsunuz. Aranızdaki mesafeyi -bazılarınız daha uzak, bazılarınız daha yakın- muhafaza etmekten yanasınız.

Peki, HDP’nin oylarını ister misiniz?

Cevap bir: İsterim.

Cevap iki: İstemem, yan cebime koy.

Cevap versiyonlarının üçüncüsünü, dördüncüsünü bulmak mümkün.

Ama hiçbiri 'Hayır, asla istemiyorum' derecesinde bir kararlılığa baliğ olmaz. En fazla, 'Açıktan istesem ayıp olur' türünden bir şey üretebilirsiniz. Bir gerçeğimiz daha var. Siyasette olmaz olmaz. Dün dündür, bugün bugündür.

'DEDİKODULAR KULİSLERDE DOLAŞIYOR'

HDP seçmenini etkilemek için İmralı’dan mektup temin edilmesi dahi siyaset sanatının içine sığdırılabilir. Bugünlerde HDP tabanının ilgisini çekecek sürpriz hamlelere dair dedikodular kulislerde dolaşıyor.

Ne zaman ve nasıl patlak verir bilmiyorum. MHP’ye rağmen gerçekleşebilir mi, ondan da emin değilim. Fakat şundan eminim. İktidarıyla ve muhalefetiyle siyaset 2023 seçimlerinde ve sonrasında HDP oylarını göz ardı etme imkanına kavuşamayacak."

Yazının tamamı.

Etiketler
HDP Kulis