Utanç davası öncesi kadınlardan eylem: 'Tarikat düzeninizi başınıza yıkacağız'

Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’yi 6 yaşındayken ‘imam nikahıyla evlendirmesi’ olayına ilişkin yargılamanın 30 Ocak’taki duruşmasına dikkat çekmek için İstanbul ve Ankara’da yürüyüş düzenlendi. Kadınlar, vapurdan, “Tarikat düzeninizi başınıza yıkacağız” pankartı açtı.

Utanç davası öncesi kadınlardan eylem: 'Tarikat düzeninizi başınıza yıkacağız'

Sol Feminist Hareket, Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’yi 6 yaşındayken imam nikahı ile evlendirmesi olayına ilişkin davaya dikkat çekmek için Ankara ve İstanbul’da yürüyüş düzenledi.

Kadınlar, 30 Ocak’ta İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak duruşmaya dikkat çekmek için İstanbul’da vapurdan üzerinde “Tarikat düzeninizi başınıza yıkacağız” yazılı pankart açarken; Ankara Batıkent’te ellerinde “Tarikat, cemaat, hepsi kapatılacak”, “Özgürlük için kadınlar burada” yazılı dövizler taşıdılar ve “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganları atarak yürüdü.

NE OLMUŞTU?

İstanbul'da küçük yaşta kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğu iddiası üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan ve Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanık Kadir İstekli'nin "nitelikli cinsel saldırı" ve "çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçlarından 30 yıldan az olmamak üzere, diğer sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in de "çocuğun nitelikli cinsel istismara iştirak" suçundan 18 yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılması istenmişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanı sıfatıyla 6 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismarına yönelik iddialarla ilgili 2012'de hukuka aykırı olarak kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdiği iddia edilen cumhuriyet savcısı hakkında HSK'ye inceleme izni vermişti.

Bunun üzerine savcı hakkında HSK Birinci Dairesince inceleme başlatılmış ve müfettiş görevlendirilmişti.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2023 olarak belirlenen duruşma tarihinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının talebi üzerine 30 Ocak 2023'te yapılmasına karar vermişti.

Mahkeme, talepler üzerine sanıklar Kadir İstek ile Yusuf Ziya Gümüşel hakkında "üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun CMK'nın 100/3. maddesinde gösterilen katalog suçlardan olması, CD çözümünü içerir bilirkişi raporu, bu suç için yasada öngörülen alt ve üst sınırlar, kaçma şüphesi ve mevcut delil durumu" nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama emri çıkartılmasına oy birliğiyle hükmetmişti.

Etiketler
Tarikat Çocuk istismarı İsmailağa Hiranur Vakfı